F1, GP China: Hamilton câștigă, Vettel al doilea

Pentru Hamilton, care se alătură lui Vettel în fruntea clasamentului mondial, este a cincea victorie în China – Red Bull de la Verstappen completează podiumul.

Mercedesul condus de Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Chinei, a doua cursă a sezonului de Formula 2017 1. Pe circuitul din Shanghai, pilotul englez a precedat Ferrari-ul lui Sebastian Vettel, care a terminat pe locul secund, și Red Bull-ul lui Max Verstappen, care a început 16/o și a terminat al treilea la linia de sosire. Poziția a patra pentru celălalt Red Bull a lui Daniel Ricciardo, a cincea pentru Red Bull-ul lui Kimi Raikkonen. Pentru Hamilton, care se alătură lui Vettel în fruntea clasamentului mondial, este a cincea victorie în China.

MotoGp este și astăzi pe pistă: Marc Marquez a luat pole-ul în GP-ul Argentinei. Spaniolul de la Honda, cu un timp de 1'47"512, a fost mai rapid decât cehul Karel Abraham, pe Ducati, la 0.763; al treilea a fost britanicul Cal Crutchlow (Honda) la 0.766. Doar 6/o spaniolul Maverick Vinales (Yamaha), conducătorul antrenamentelor libere de ieri, la 1″706. Valentino Rossi, care a riscat să plece din spate, a înregistrat al 7-lea timp, la 1"760 în spatele lui Marquez.