Campionatele Europene: Italia învinge și Suedia (1-0) și zboară în optimile de finală

Cu un joc impecabil din punct de vedere tactic, Italia l-a înhămat pe Ibra și apoi a lovit în minutul 88 cu Eder la un splendid la umăr al lui Zaza - La zece minute de la finalul barei transversale a lui Parolo - Azzurrii au fost primii în grupă cu puncte pline (6 puncte) și ei câștigă în avans trecerea în optimile de finală

Italia lovește din nou și zboară în optimile de finală cu un joc de rămas. Un gol în minutul 88 al lui Eder, dorit cu tărie de Antonio Conte în pofida ultimelor luni oarecum dezamăgitoare, le oferă azzurrilor o a doua victorie consecutivă, care acum sunt la punctele pline (6 puncte) în grupa în fața echipelor titulare precum Belgia. si Suedia.

Italia a câștigat prada maximă cu un joc deloc incitant, dar fără cusur tactic: apărarea, bazată pe blocul încercat și testat de la Juventus, l-a înhămat de la început până la sfârșit pe Ibra, care este vedeta Suediei, dar care nu a fost aproape niciodată periculoasă. La mijlocul terenului, Blazers, Parolo și De Rossi și-au făcut din plin rolul și proiecțiile bune pe flancuri ale lui Candreva și Florenzi au fost bune.

În finală, Conte a reușit schimbările în locul lui Pellè cu Zaza, care l-a susținut cu brio pe Eder pentru golul care a adus victoria. Anterior s-a apropiat de poartă Parolo, care a ieșit perfect în fața porții suedeze, lovind totuși transversala.