Europenii, Germania ok: 2-0 la Ucraina

Campioana mondială a învins Ucraina cu 2-0 cu goluri de la Mustafi în prima repriză și Schweinsteiger după minutul 90 – cu toate acestea meciul a fost mult mai puțin simplu decât sugerează rezultatul

Germania începe Campionatul European după ce a terminat ultima Cupă Mondială: prin victorie. Oamenii lui Joachim Loew au învins Ucraina cu 2-0 în meciul de deschidere duminică seara, cu goluri de la Mustafi în prima repriză și Schweinsteiger după minutul 90.

Meciul a fost însă mult mai puțin simplu decât sugerează rezultatul: doar un mare Neuer și o salvare miraculoasă pe linie a lui Boateng (care a riscat de fapt un autogol) i-au împiedicat pe ucraineni să egaleze în prima repriză.

Germania, bine orchestrată de cei doi „mid” centrali Khedira și Kroos (omul meciului), a greșit poate că nu a încheiat meciul mai devreme, pentru că după 1-0 al lui Mustafi din minutul 19, a obținut cu o lovitură de cap de la un lovitură liberă perfect lovită de Kroos și pe care Sydorchuk a dormit în timp ce marca, ea a început să se oglindească, fără să se cufunde cu convingere.

Ucraina a jucat bine, dar a plătit prețul pentru lipsa de eficacitate în față, Zozulya părând prea izolată. Viceantrenorul Șevcenko și-a fluturat brațele de pe bancă: astăzi echipa ucraineană ar fi avut nevoie de un atacant ca el.