Europa League, Roma ko: Manchester United le dă 6 goluri

Performanță dezastruoasă a Romei la Old Trafford: după ce au terminat prima repriză în avantaj, în ciuda a trei accidentări grave, în repriza secundă au fost copleșiți de o val de goluri de la Red Devils și au pierdut cu 6-2 cu eliminare aproape sigură din Europa League.

Numiți-o „Teatrul coșmarurilor”. PIERDE 6-2 după ce a trecut cu un gol la pauză, de fapt, aproape că ar părea un vis urât, dacă nu ar fi faptul că, din păcate pentru Roma, totul este adevărat. Prima manșă a semifinalelor Europa League se termină cu o înfrângere pentru giallorossi care, în lumina primei reprize, pare aproape inexplicabilă: lungi întinderi giallorossi dăduseră impresia că pot realiza isprava, dar apoi s-au topit ca zăpada la soare, făcând calificare. aproape imposibil. Aproape, Doamne ferește, pentru că fotbalul ne-a învățat că nimic nu e de la sine înțeles până nu vine fluierul final, dar să te gândești la o maxi-revenire împotriva lui Manchester United (e nevoie de o victorie cu 4-0) pare cel puțin puțin probabil.

„Este o înfrângere grea, am avut o primă repriză bună, apoi am fost condiționați de trei jucători pe care i-am pierdut, nu am putut face înlocuiri și a doua repriză a fost foarte grea – a comentat descurajat de Fonseca – Este greu de explicat acest blocaj după prima repriză, după al treilea gol echipa nu a mai avut puterea mentală să lupte: în repriza secundă am greșit totul. Eu sunt întotdeauna principalul responsabil, nu vreau să creez alibiuri. Ce se întâmplă dacă doi ani la Roma se apropie de sfârșit? Să vedem, acum este greu să vorbim despre asta”.

Totul sugerează însă că așa este, în condițiile în care în capitală vorbim Sarri de câteva săptămâni, indiferent de cum se termină sezonul. Trecerea pare practic sigură, mai ales după această dezamăgire de pe pământ englezesc: se confruntau cu o echipă mare, superioară atât tehnic, cât și economic, dar Roma avea datoria să facă ceva mai mult, mai ales după prima repriză.

Și să spun că meciul a început foarte prost, cu Bruno Fernandes pentru a surprinde apărarea giallorossi (9’). Dar apoi echipa lui Fonseca, în ciuda leziunile grele (ieșiți Veretout, Pau Lopez și Spinazzola în 45’: record absolut în Europa League!), reușise să intre în posesia terenului, găsind mai întâi un egal cu Pellegrini dintr-un penalty (15', braţul lui Pogba), apoi conduce cu Dzeko, finalizator al unei acțiuni splendide încheiată de Mkhitaryan (34’). Era mai mult decât previzibil că United a jucat repriza secundă cu arme reci, dar nimeni nu și-ar fi imaginat o asemenea capitulare a Romei, care în schimb s-a predat progresiv (și zgomotos) adversarului.

Cavani a găsit imediat 2-2 (48’), apoi a dublat cu un tap-in ușor (64’), dând naștere valului roșu: Bruno Fernades (71', penalty pentru fault lui Smalling pe Matador), Pogba (75’) și noul intrat codru verde (86') a făcut scorul și mai asemănător tenisului, făcând aproape inutilă manșa secundă, programată pentru joia viitoare la Olimpico.

„Știm că avem jucători grozavi, care știu să-și alterneze pozițiile pe teren, oricine este capabil să creeze șanse – analiza fericită a Solskjaer – Sunt mulțumit, nu ne-am pierdut capul, doar în cinci-zece minute în prima repriză nu am fost la egalitate dar am rămas mereu compacti. La pauză am compensat greșelile făcute în repriza secundă”.

„Rezultatul este pozitiv, dar nu s-a terminat încă – a avertizat el, totuși Pogba – Trebuie să rămânem concentrați și să facem un meci bun chiar și în manșa secundă, cu aceeași mentalitate”. Cuvintele francezului pot suna ca o provocare, cel putin asa ar trebui sa le ia jucatorii romi. Pentru că revenirea, până în prezent, pare aproape utopică, dar nu se poate concretiza decât cu un mare test de caracter. Ar fi primul în acești doi ani de conducere Fonseca, dar niciodată să nu spui niciodată...