EUROPA LEAGUE – Lisabona amară pentru Juve care a pierdut în finală cu 2-1 cu Benfica

EUROPA LEAGUE - Un meci dificil pentru alb-negrii care au primit primul gol după doar două minute și au egalat în repriza secundă cu o ispravă a lui Tevez, care nu mai marcase în Europa de cinci ani - Dar în finală Lima a dat drumul victorie portughezului - Cu un gol, Juve mai poate spera la o revenire la Torino pentru a câștiga finala.

Juve joacă cap, dar nu reușește: la Lisabona, gazdele Benfica câștigă prima semifinală a Ligii Europa după ce a preluat conducerea după doar două minute cu argentinianul Garay care a exploatat cu pricepere o incertitudine în apărare alb-negru. . În primele douăzeci de minute portughezii au arătat de fapt ca niște marțieni datorită vitezei și periculozității acțiunilor lor. Dar campionii Italiei au avut răbdarea să-i lase să se scape și să reechilibreze echilibrul pe teren pe măsură ce minutele au trecut.

În repriza secundă a fost eliberat Tevez care nu mai marcase în Europa de cinci ani. Atacantul argentinian a fost protagonistul unei autentice ispravă cu care Juve a egalat temporar. Dar spre final Benfica a revenit la atac și a găsit golul victoriei cu un șut de neoprit de la Lima.

Europa, așadar, din nou amară pentru Juve care, totuși, după ce a suferit o înfrângere restrânsă și, mai ales, a marcat un gol în deplasare, poate spera în mod legitim să inverseze situația în returul de la Torino, încununându-și visul de a ajunge în finală. Dar va fi nevoie de o Juve grozavă care acum se aruncă înapoi în finala campionatului pentru a câștiga al treilea campionat consecutiv.