Europa L.: Sassuolo super, prost Inter

Dintre cei 4 italieni implicați în primul tur al Europa League, doar Cenușăreasa Sassuolo câștigă, provocând un răsunător 3-0 lui Athletic Bilbao – Flop Inter, remize pentru Roma și Fiorentina.

Inter în vârf, în prima ieşire din Europa League a sezonului. Opusă israelienilor de la Hapoel Beer Sheva, pe peluza San Siro, în meciul din Grupa K, echipa antrenată de Frank De Boer a fost învinsă cu 2-0. Golurile din repriza secundă: în minutul 9 Vitor, la un pas de la Maranhao, iar în minutul 24 Busaglo. S-a încheiat în mijlocul huiduielilor și batjocurilor credincioșilor fani nerazzurri.

Grecii de la Paok și Fiorentina au remizat 0-0, în primul meci din Grupa J din Europa League, disputat pe stadionul Salonic. Ambele echipe au acum câte un punct fiecare.

În schimb, prima și singura victorie italiană în această competiție ajunsese în meciurile de la ora 19, grație basmului Sassuolo. Debut de reținut pentru emilieni: echipa antrenată de Eusebio Di Francesco, încă fără „bijuteria” Berardi, în primul meci din Grupa F, a copleșit cu 3-0 pe Athletic Bilbao, grație golurilor lui Lirola în minutul 15, ale lui Defrel. la 30′ și de Politano, deservită de Defrel, la 37′ st.

Roma in schimb cu gura uscata, in prima iesire din Grupa E a Europa League. Formația antrenată de Luciano Spalletti, pe terenul cehilor Viktoria Plzen, de fapt, nu a reușit să treacă de 1-1, în ciuda avantajului inițial al lui Perotti dintr-un penalty, în minutul 4. Egalizarea gazdelor a sosit aproape imediat, în minutul 11, datorită lui Bakos, servit de Zeman.