Euroliga, Barcelona a învins Milano cu 80-70

Cele 18 puncte ale lui Langford nu sunt suficiente – EA7 cedează în ultimul sfert în fața catalanilor, încă neînvinși – Pentru echipa lui Banchi, a treia înfrângere în Top16.

În a șasea zi din Top 16, Milan a fost învins de Barcelona cu 80-70 (al șaptelea knockout din opt meciuri europene în deplasare), dar scorul final al Palau Blaugrana a fost prea sever și nu a dat credit echipei lui Banchi. De fapt, diferența de zece puncte nu reflectă progresul unui meci în care EA7 a reușit să rămână în frunte timp de trei sferturi de meci, înainte de a suferi depășirea și extinderea previzibilă și poate inevitabilă a echipei gazdă în ultimul sfert. perfect de catalani (31 de puncte cu 6/8 din trei).

Milan, chiar dacă este clar că încă îi lipsește ceva de triumfat la aceste niveluri, a demonstrat totuși în această Euroliga că poate concura împotriva celor mai puternici adversari, precum Barcelona, ​​una dintre echipele care pretind victoria finală, încă neînvins în această grupă și capabil deja să degajeze terenurile celor doi greci și Fenerbahce și care, de altfel, la fel ca EA7, au venit la această provocare cu furia de a compensa înfrângerea din cupa națională, suferită în ultima secundă la mâinile rivalilor Real Madrid. Pentru Milan, de fapt, acesta nu a fost cu siguranță cel mai ușor meci pentru a încerca să lase în spate dezamăgirea teribilă a Cupei Italiei cu protestul relativ dur (întors ulterior) din partea fanilor lor în timpul săptămânii.

Dar privind situația din grupa Euroliga, unde EA7 are un palmares de 3 victorii și 3 înfrângeri, meciul pentru turul următor de acasă cu Malaga este fundamental (chiar dacă cele 7 retururi sunt încă de terminat) (în acest moment pereche la Milano, ca Panathinaikos), în vederea primirii mereu pe greci la Forum săptămâna următoare. Două victorii, cea împotriva spaniolilor ar fi esențială, ar pune Olimpia cu perspective mari de avansare în grupă, dar mai e cale lungă și să facă calcule acum ar fi preventiv.

Mai întâi, însă, echipa lui Banchi trebuie să se gândească să se scufunde din nou în campionat, unde e la comandă cu Brindisi, iar meciul următor este luni la Pistoia. Meci perfid, dar de aici încolo obligația pentru Milan va fi să consolideze prima poziție și să apară în playoff ca numărul unu, conștienți că până nu vor da Scudetto suporterilor lor, acea Cupă blestemata va fi mereu în gândurile lor Italia că Sassari se va prezenta in fata suporterilor sai duminica inaintea meciului cu Cremona, in ceea ce va fi o adevarata sarbatoare sportiva pentru o intreaga regiune.