Euro 2020, campioana Italiei la penalty-uri: Donnarumma superman

Italia campioană a Europei la Wembley după un meci foarte dificil cu Anglia, care a terminat 1-1 la finalul prelungirilor și s-a rezolvat la penalty-uri unde Donnarumma a fost la propriu exaltată

Cerul de la Wembley devine albastru: visul s-a împlinit și după 53 de ani Italia, sub ochii președintelui Sergio Mattarella, revine campioană europeană în aceeași zi – 11 iulie – în care a câștigat în 1982 campionatele mondiale. A câștigat la penalty-uri, ca în semifinala împotriva Spaniei. Decisiv a fost Gigio Donnarumma, premiat drept cel mai bun jucător al turneului, care a salvat 2 penaltyuri consecutive din 5 (un al treilea a ajuns pe post) după un meci foarte strâns care s-a încheiat 1-1 la finalul prelungirilor.

Din penalty, Berardi, Bonucci și Bernardeschi au dat lovitura, dar, în ciuda greșelilor lui Belotti și Jorgigho, englezii au greșit mai multe ratând trei penalty-uri, iar Italia și-a făcut cu merite râvnitul trofeu.

Pentru azzurri, meciul a început foarte prost pentru că după numai două minute Anglia luase conducerea din cauza unei erori de plasare a lui Di Lorenzo care i-a permis lui Shaw să profite de o centrare perfectă a lui Trippier. Italia a avut de suferit pe tot parcursul primei reprize, dar în a doua repriză situația s-a inversat și azzurrii au preluat controlul meciului remizând prin Bonucci și aproape de a dubla de mai multe ori. În prelungiri nimeni nu a reușit să se impună și astfel soarta a fost din nou încredințată la penalty-uri, unde azzurri s-au descurcat mai bine și mai ales Donnarumma s-a înălțat.

Italia culege astfel roadele marii munci a antrenorului Mancini care a anulat înfrângerea în urmă cu trei ani când naționala Ventura nu a reușit nici măcar să se califice la Cupa Mondială. Dar aceasta nu este doar o victorie sportivă: este o victorie care are o valoare simbolică mai largă și care răsplătește dorința de mântuire a unei țări întregi puse la încercare sever de tragedia pandemiei.

Astăzi, naționala de fotbal a Italiei, alături de tenismenul Matteo Berrettini învins cu vitejie în finala turneului de la Wimbledon, vor fi primite la Quirinale și totodată premiate de Președintele Republicii Mattarella. Vă mulțumim Italia, ne-ați oferit o seară istorică.