Dzeko lansează Roma: 4-0 împotriva Fiorentinei

În amânarea zilei a 23-a, giallorossii lichidează echipa lui Sousa cu un poker peremptoriu: goluri de la Dzeko (2), Fazio și Nainggolan.

Rezultatul amânării celei de-a 23-a zile este fără discuții: un 4-0 sec, cel depășit de Roma împotriva Fiorentinei, care le permite gialloroșilor să o depășească pe Napoli și să revină pe locul al doilea în clasament, la patru puncte de liderii Juventus. Miercuri își recuperează meciul împotriva lui Crotone, ceea ce, după toate probabilitățile, îi va permite (cu tot respectul pentru calabrezi) să se întindă din nou asupra urmăritorilor săi.

Dzeko a marcat pentru echipa lui Spalletti în prima repriză și apoi în a doua repriză de Fazio, Nainggolan și din nou atacantul central bosniac, care cu această doudă și-a recăpătat și tronul de golgheter din Serie A, după ce a fost depășit de atacantul Napoli Mertens. , autorul unui hat-trick sâmbătă la Bologna.