DERBY DELLA MOLE – Juve l-a învins pe Toro în zona Cesarini și a revenit: 2 la 1

DERBY DELLA MOLE - Campioana Italiei captează din nou victoria derby-ului in extremis cu un gol al lui Cuadrado care bate un Toro bun - După un gol splendid al lui Pogba, echipa Ventura reușise să egaleze la un fel de dublă lovitură liberă cu Bovo dar eșuat în finală – centrare a lui Bonucci în finală.

La ultima suflare. Pentru al doilea an consecutiv, derby-ul de la Torino s-a decis la photo finish: la 12 luni Pirlo a fost cel care i-a dat lui Juventus 2-1 cu câteva secunde rămase, de data aceasta Cuadrado s-a ocupat să facă același lucru cu o labă în plină refacere. O victorie fundamentală pentru bianconeri și pentru Massimiliano Allegri: un egal, de fapt, ar fi fost trăit aproape ca o înfrângere. Nu a fost o Juve grozavă, pe de altă parte era de neconceput să șterg toate problemele văzute la Reggio Emilia în doar câteva zile, dar au luptat până la final demonstrând că își doresc victoria cu orice preț și asta, având în vedere perioada , este deja o veste bună. „Este un mare succes, căutat și dorit – a confirmat Allegri la conferința de presă. – A fost un derby bun și am meritat să-l câștigăm. Să joci împotriva lui Torino nu este niciodată ușor, dar cu acest personaj poți obține cele trei puncte mai ușor.” Cel al Stadionului a fost mult mai mult decât un „simplu” derby. O chestiune de clasificare, care a văzut grenada senzațional înainte, și mai ales a mediului, gata să explodeze în caz de eșec de a câștiga. Doamna s-a distrat prost, nevoită să aștepte ziua 94 pentru a evacua toată tensiunea acumulată în ultimele, foarte grele, zile. Tot mulțumiri lui Toro, bine pus la punct de Ventura, care însă a fost de vină că s-a mulțumit cu egalul: Juve, la un moment dat, era un animal rănit și cu puțin mai mult curaj lucrurile ar fi putut lua cu totul altă întorsătură.

Allegri a ales să joace unul dintre cele mai delicate meciuri ale conducerii sale cu formația sa preferată, acel 4-3-1-2 atât de productiv în sezonul trecut și, cine știe de ce, l-a atins prea repede pe acesta. Vestea cea mare, în comparație cu ceea ce se credea în ajun, a fost confirmarea lui Dybala în locul lui Cuadrado, cu Morata alături și Hernanes pe trocar. Planul antrenorului a căzut însă după doar 11': accidentarea musculară a lui Khedira (a 15-a a sezonului!) l-a obligat să-l introducă pe Cuadrado și să coboare pe Hernanes pe linia de mijloc. Părea preludiul unei alte seri proaste, apoi, în minutul 19, punctul de cotitură: un schimb între Dybala și Pogba și piciorul drept mare al francezului din afara careului pentru splendidul 1-0. Meci canalizat? Nicio sansa. Pentru că în repriza secundă Torino, destul de apatic până atunci, a găsit egalarea cu un picior stâng uriaș al lui Bovo (51’) care risca serios să doboare castelul Juventus, deja șubrede. Cu Juve încă supărată de golul primit, grenadele au riscat chiar să câștige, dar toată mândria lui Buffon a ieșit la iveală: cele două salvari nebune ale lui Glik care au salvat efectiv echipa. În finală, bianconerii, grație retragerii de neînțeles a lui Toro, au revenit în luptă. În minutul 87, Allegri l-a înlăturat pe Dybala, până acum omul meciului, pentru Alex Sandro: o alegere huiduită de Stadion și în schimb s-a dovedit a fi câștigătoare. Pentru că în minutul 94, după ce a înjurat pentru transversala lui Bonucci, Juve a găsit golul decisiv: mingea de Hernanes pentru Alex Sandro și asistența acestuia din urmă pentru avântul Cuadrado, bun în a lua timp adversarului și norocos în a pune mingea cu o atingere murdară. . Victorie fundamentală, dovadă de exultația nestăpânită a întregului stadion, cu președintele Agnelli în frunte. Poate că nu va fi suficient pentru a readuce campionatul pe picioare, dar cu siguranță este un bun punct de plecare.