Derby-ul otravitor al lui Juve și recordul lui Buffon, dar Napoli nu va renunța

Campioana Italiei uită de eliminarea Ligii Campionilor câștigând cu 4-1 derby-ul Mole cu goluri de la Pogba, Khedira și Morata (două) dar Toro recriminează pentru un gol regulat anulat de Maxi Lopez și pentru neexpulzarea lui Alex Sandro - Noul record de neînvins al lui Buffon la 973 de minute - Napoli a răspuns cu 2 goluri de la Higuain și unul de la El Khadduri și a învins Genoa cu 3-1 în retur

Juventus câștigă, răspunde Napoli. Laitmotivul campionatului s-a repetat și în ziua a 30-a, confirmând astfel o bătălie din ce în ce mai incitantă pentru campionat. Două reușite greu luptate pentru amândoi, dar cu meciuri post-meci foarte diferite: de fapt, dacă de la San Paolo nu au apărut discuții de niciun fel, nu același lucru se poate spune despre Olimpico din Torino, care s-a transformat într-un veritabil hornet. cuib de controverse.

Da vina pe arbitrajul lui Rizzoli, cu totul inadecvat în ciuda acreditărilor excelente ale arbitrului în cauză, capabil de erori grave și probabil decisive. Mai presus de toate, un gol anulat de Maxi Lopez pe 2-1 Juve, dar și neexpulzarea lui Alex Sandro (avertizat deja) cu ocazia penalty-ului acordat grenadei.

„Doare să pierzi așa”, a spus Ventura. – Pe lângă cel al brazilianului, lui Bonucci îi lipsește un semafor roșu, în plus golul nostru a fost regulat și ar putea schimba întreg jocul. Tot ce vine după e doar vorbă: în minutul 60 trebuia să fim 2-2 și cu încă un om”.

„Nu am vorbit niciodată despre arbitri și nu vreau să încep acum, mai ales după ce s-a întâmplat la Monaco – a replicat Allegri. – Am câștigat meritat și nu a fost ușor, lovitura din Liga Campionilor ar fi putut cântări dar nu a fost așa.” Pe scurt, direcția lui Rizzoli rămâne înainte de toate derby-ul della Mole, și asta în ciuda unui joc plin de idei și pe plan tehnic.

În primul rând, recordul lui Buffon: Super Gigi a reușit să-l depășească pe Sebastiano Rossi și golul lui Belotti nu a făcut decât să pună bara la 973’, o nouă cifră de bătut pentru viitorii portari. „Am petrecut o noapte agitată, am avut febră și mi-a fost teamă că nu voi putea juca”, a dezvăluit numărul 1 al lui Juventus. – Evident, însă, nu am putut pierde acest meci, atât din motive personale, cât și de echipă: sunt mulțumit de palmares dar și de victorie, a fost pe cât de greu, pe atât de important”.

Într-adevăr, derby-ul cu Toro s-a dovedit dificil, cu siguranță mai mult decât spune rezultatul final. Scorul 1-4 nu le face dreptate grenadelor, care au fost în joc toată a doua repriză în ciuda unui prim joc foarte prost. În minutul 33 Pogba a fost cel care l-a deblocat dintr-o lovitură liberă (Padelli nu ireproșabil) și când Khedira și-a dublat avantajul în minutul 42, mulți au crezut că este un joc fără istoric.

Dar apoi, în repriza secundă, reapare proverbiala inimă Toro: mai întâi penalty-ul lui Belotti (48’), apoi golul anulat de Maxi Lopez pentru un ofsaid inexistent. Morata s-a ocupat de refacerea distantelor, autor al unei bretele ca un adevarat numar 9, cu o predispozitie deosebita pentru provocarile din interior. Nota acră, pe lângă controversele arbitrale, vine de la Paulo Dybala: argentinianul, aliniat titular prin surprindere (și, în lumina faptelor, cu puțină prevedere) de Allegri, a suferit o problemă musculară și a fost nevoit paraseste terenul dupa doar 32'.

Victoria lui Juve a făcut ca un răspuns similar din partea lui Napoli să fie indispensabil și azzurrii, deși cu câteva griji prea multe, erau pregătiți. La San Paolo, însă, Genoa a fost cea care a preluat conducerea, din vina celei de-a entimea distrageri defensive a bandei Sarri, lovită la rece la fel ca împotriva lui Chievo în ultima apariție în cea a lui Fuorigrotta.

Scorul de 0-1 al lui Rincon a forțat Napoli să intre într-un joc de revenire, jucat la limita nervilor și a emoțiilor. Ușa lui Perin a apărut multă vreme bântuită, apoi, ca întotdeauna în acest sezon, Gonzalo Higuain a preluat scaunul. Pipita a marcat mai întâi egalarea cu un gol de jaf (51’), apoi a semnat 2-1 cu un splendid șut cu piciorul drept care a aruncat în aer pe San Paolo (81’). Golul final al lui El Kaddouri (92') nu a făcut decât să reafirme ceea ce toată lumea ştia de ceva vreme: azzurrii nu au de gând să-şi abandoneze visul de la Scudetto.

„Vreau să continui să mă gândesc meci după meci – trecut peste Sarri. – Nu-mi place să merg în urmă, sper că toată chestia asta cu revenirea să nu devină un obicei. În orice caz avem un campionat extraordinar, suntem la 3 puncte în spatele unei echipe care a făcut 58 din 60 în ultimele jocuri. Juventus? Mi-au spus că au interzis un gol regulat împotriva lui Torino, dar sunt sincer, nu am văzut nimic”.

Un dribling frumos și bun pe controverse, parcă să spună că până la urmă, cu acest Napoli, nu e nevoie să te gândești la altceva decât la teren.