Dezamăgire capitală pentru Roma și Lazio: doar două egaluri mediocre

CAMPIONATUL ROMEI - Cele două echipe din Capitală au irosit ocazia de a-și îmbunătăți clasamentul nedepășind egalitatea - Roma, condusă cu două goluri, l-a lăsat pe Chievo să ajungă din urmă cu 3-3 și sunt acum la 6 puncte de vârf - Lazio au fost oprit acasă de Carpi la 0-0 și nu a șutat niciodată pe poartă – Fluieruri meritate

Dezamăgire capitală. Roma și Lazio nu reușesc să câștige și, într-adevăr, fac un pas clar înapoi față de ziua trecută, în care păreau să se fi găsit cu succese grele. Ieri au sosit însă doar două remize care, adversarii în mână, valorează puțin mai mult decât două înfrângeri. Giallorossi nu au reușit să învingă Chievo în ciuda unui avantaj de 2 goluri, biancoceleștii nu au trecut dincolo de un egal gri 0-0 acasă împotriva micuțului Carpi. Sezonul dezamăgitor continuă așadar pe ambele maluri ale Tibrului: Roma se află acum la 6 puncte în spatele vârfului (cu 4 echipe înainte), Lazio navighează în mediocritatea locului 10 în clasament.

„Am aruncat alte două puncte – a oftat Rudi Garcia. – Am fost cu două goluri mai sus și nu ar fi trebuit să cedăm toate acele ocazii lui Chievo. Am avut niște absențe dar m-am gândit că voi câștiga oricum, acum jucăm imediat și trebuie să ne gândim să recuperăm terenul pierdut”. Scorul de 3-3 al lui Bentegodi miroase a ocazie pierdută. Roma, în ciuda numeroaselor dezertări (pe lângă așteptații Nainggolan, Pjanic, Dzeko și Totti, s-a adăugat în ultimul moment și a lui De Rossi), începuse foarte bine meciul, luând conducerea după doar 7’.

Decisiv, la fel ca împotriva Genovei, tânărul Sadiq, desfășurat din lipsă de alternative de către Garcia și s-a dovedit a fi mai mult decât adecvat pentru categorie. Iar când în minutul 37 Florenzi, profitând de o greșeală senzațională a lui Cesar, l-a învins pe Bizzarri cu piciorul drept centrat, mulți s-au gândit la o romă ieșită din criză, gata să-și relanseze candidatura la Scudetto. Dar la finalul primei reprize golul lui Paloschi (44') a redeschis jocurile şi accidentările galben-roşii, atât din punct de vedere tactic, cât şi mental.

Odată sub presiune, echipa lui Garcia este incapabilă de a gestiona meciuri, iar repriza secundă a lui Bentegodi a dat încă o demonstrație. În minutul 58 Dainelli a făcut 2-2 dintr-o lovitură de colț, eliminând astfel dublu avantaj al giallorossi. Acolo Roma a revenit în joc și în minutul 71 Iago Falque i-a adus înapoi cu un șut frumos de la marginea suprafeței. Totul e gata? Nicio sansa. În minutul 85, Pepe a făcut 3-3 cu o lovitură liberă înscriind un gol istoric: primul cu ajutorul (decisiv) al tehnologiei liniei de poartă, care a fost crucială pentru stabilirea adevărului.

Dacă Roma plânge, Lazio nu are de ce să râdă. Scorul 0-0 împotriva lui Carpi marchează unul dintre cele mai mici puncte ale conducerii lui Pioli, cel puțin din punct de vedere al jocului. Chiar și zero (!) șuturi spre poarta lui Belec, fapt deranjant pentru cei care, până nu demult, aveau aproape pe toți în bolul Olimpico pe frânghii. Performanța biancoceleștilor a fost dezarmantă, incapabili să-și construiască șanse de remarcat și de mai multe ori cu riscul de a primi chiar și un gol de la Carpi, penultimul în clasament cu doar 11 puncte.

„Lipseau ritmul și intensitatea, trebuia să avem un impact foarte diferit – comentariul amar al lui Stefano Pioli. – Nu te poți aștepta întotdeauna să câștigi în repriza secundă, în trecut am reușit să facem lucruri mult mai bune”. Adevărat, de aceea criza din Lazio îngrijorează mediul într-un mod care nu s-a mai întâmplat de ani de zile. Reducerea totul la zvonurile de pe piață ar fi o eufemizare (problemele se prelungesc de luni de zile), dar marile nume din echipă (mai ales Felipe Anderson) par să aibă capul în altă parte.

Următoarea rundă va vedea Roma gazdă pe terenul Fiorentinei pe Milan și Lazio: provocări foarte delicate, practic din interior sau din exterior. Pentru ambițiile sezoniere și pentru cei doi antrenori, niciodată atât de echilibrați în experiențele lor romane respective.