Cristiano Ronaldo o trimite în rai pe Juve: goluri din arhiva de film

Cu un gol spectaculos și o elevație demnă de NBA, Cristiano Ronaldo îi dă Juvei victoria (2-1) asupra Sampdoriei și consolidează primatul alb-negrilor – frumos și primul gol al lui Dybala

Ronaldo o duce pe Juve în rai. Detașarea ei imperioasă, în oarecare măsură suprarealistă, merită succesul lui Marassi și 3 puncte de campionat foarte grele: acum Doamna se poate scufunda trup și suflet în Supercupă, conștientă că sâmbătă, în cel mai rău caz, poate fi cucerită de Inter, dar nu. învechit. Pe scurt, misiune îndeplinită, sub steagul tridentului. Sarri, după ce s-a gândit la asta toată ziua înainte, a decis să se bazeze din nou pe Dybala, Higuain și Ronaldo, iar răspunsurile, pentru a treia oară într-o săptămână, au fost categoric pozitive.

„Dygualdo” funcționează de minune și nu contează dacă în spatele tău ajunge să mai primeze ceva: când au mingea e durere, evident pentru ceilalți. Dacă atunci te trezești cu un adversar precum Sampdoria lui Ranieri, aliniat cu un 4-4-2 fără atacanți (Quagliarella și Gabbiadini pe bancă datorită lui Caprari și Ramirez) și cu singura dorință de a relua pe contraatac, aici este că mingea jocului ajunge inevitabil întotdeauna în mâinile lui Juve, scoțând astfel toată puterea tehnică copleșitoare a celor trei.

Cu ei se întâmplă mereu ceva pe teren, atât de mult încât cineva își poate permite chiar să rateze: este cazul lui Higuain, autorul unei performanțe sub standardele obișnuite. Nu contează, pentru că Dybala și Ronaldo au dat în schimb lovituri de semnătură, marcând două goluri minunate. Jocul a fost deblocat de argentinian cu un voleu spectaculos cu piciorul stâng (19’), șut care, tot din motive de stadion, l-a amintit pe cel lui Totti în 2005, cel puțin ca modalitate.

Ar fi fost coperta serii, dacă nu ar fi fost faptul că CR7 a reușit să se descurce și mai bine; totuși vom ajunge la asta într-o clipă, pentru că la mijloc a fost egalul Sampdoria, rezultat al unei greșeli a lui Alex Sandro și al unui șut oportunist cu piciorul drept al lui Caprari (35’), orice decât fraged în „murdare”. „Recordul lui Buffon în ziua meciului numărul 647 din Serie A, record în coabitare cu Maldini. Acolo, într-un moment dificil pentru părinții săi, Ronaldo a decis că trebuie să ia lucrurile în propriile mâini, dând în sfârșit o piesă demnă de acest nume.

În lovitura de cap care a direcționat meciul sunt trei lucruri de subliniat: săritura care l-a umilit pe Murru (2,56 metri, demn de un campion NBA), suspendarea pe cer aproape o secundă (o eternitate), precizia în alunecarea mingii. sub crucea vizavi de stâlpul lui Audero. O bijuterie absolută care cuprinde toată esența lui: la nivel tehnic, poate, Messi rămâne superior, dar din punct de vedere atletic este în continuare numărul unu.

Repriza secundă, în schimb, nu a dat mare lucru, parțial din cauza inevitabilului scădere alb-negru, parțial pentru că meciul, la acel moment, era la latitudinea Sampdoriei, ale cărei calități, cu tot respectul, sunt destul de alta chestiune. Ranieri a încercat să-și revigoreze echipa introducându-l pe Gabbiadini, dar Juve a rezistat fără probleme deosebite, deși nu a reușit să găsească 3-1 care le-ar fi permis încă câteva minute de odihnă.

„Am avut o primă repriză la nivelurile meciului cu Udinese, în repriza secundă am fost mai derutați dar nici nu am riscat atât de mult – analiza lui Sarri. – Ne pare rău că nu am închis-o mai devreme pentru că poți primi goluri în scrumurile finale. În repriza secundă ne-am întins puțin din cauza echipei care i-a urmărit mai puțin pe atacatori și puțin din cauza atacatorilor înșiși, probabil obosiți de la multele jocuri. Higuain este cel care a plătit cel mai mult, în timp ce ceilalți doi au marcat două goluri fenomenale: Cristiano a mers în rai pentru o perioadă infinită de timp...”.

Odată cu sfârșitul campionatului, este timpul să ne gândim la Lazio și la o altă seară de pasiune. Supercupa de la Riyadh (duminică la ora 17.45, ora Italiei) este un trofeu pe care Sarri nu vrea să-l piardă, și pentru că adversarul este singurul care a reușit să-l învingă în acest sezon. Pentru a te răzbuna, însă, va fi nevoie de o performanță de top, cu sau fără trident. Chiar dacă acum, după ce am văzut pentru a enumea oară de ce sunt capabili cei trei, devine greu să te gândești să te descurci fără ei...