CR7 relansează Juve: Lazio câștigă și ea, Napoli și Atalanta se rețin

Cu două goluri (unul din penalty) în ultimele minute, CR7 permite Juve să cucerească Udine și să aprindă cursa Ligii Campionilor: victorie îndrăzneață pentru Lazio, egală doar pentru Napoli și Atalanta – play-off Juve-Milan duminică viitoare

O Champions League mai luptată ca niciodată. A 34-a zi certifică, pe lângă Campionatul Inter, tot patosul cursei pentru Europa care contează, supus șocurilor și răsturnărilor joc după meci. După această rundă soldurile se schimbă din nou, odată cu Milano care intră în grup în detrimentul Napoli, oprit senzațional de Cagliari cu un gol în timpul opririi. Şi eu'Atalanta cu toate acestea, cu egalul lui Reggio Emilia, nu mai poate dormi liniștit, absorbit în bătaie împreună cu toți ceilalți. Clasamentul actual vede patru echipe în două puncte, dar ai grijă Lazio: odată cu victoria virtuală asupra lui Torino, de fapt, ar fi cuplat pe Napoli.

Totuși, acest campionat ne învață să nu luăm nimic de bun, pentru că pur și simplu meciurile ușoare nu mai există. Acolo Juventus, de exemplu, a câștigat la Udine, dar s-a chinuit dincolo de orice așteptare logică, atât de mult încât în ​​minutul 83 rezultatul a fost 1-0 pentru echipa lui Gotti, care a trecut deja în avantaj în minutul 10 cu Molina, rapidă să profite de un pui de somn în apărarea alb-negru. Dar atunci, când totul părea terminat (inclusiv ciclul Pirlo, care în caz de înfrângere aproape sigur ar fi fost exonerat), Cristiano Ronaldo a reapărut magic, până atunci spectator neplătitor al meciului. Portughezul, uscat de 4 jocuri și foarte nervos, a ridicat echipa pe umeri, transformând mai întâi penalty-ul egalizator (83’, minge de mână de De Paul), apoi găsind 2-1 cu o lovitură de cap : exultarea nestăpânită spune multe. despre cât de mult a însemnat acest joc, pentru el și pentru colegii săi.

„O victorie importantă, sosit cu efort și mândrie, ne-am complicat viața cu nepăsare, dar a existat o mare dorință de a aduce acasă rezultatul și acesta este cel mai important lucru – analiza de către Pirlo – Grupul este acolo, este puternic, vrea să lupte și să-și atingă obiectivele. În anumite ocazii am ratat mentalitatea și nu e ca Juventus, dar îmbrățișarea finală arată că ne-am dorit să câștigăm. Trebuie să continuăm în acest spirit până la sfârșit”.

Juve se agață de zona Campionilor, tot datorită greșelilor lui Atalanta și Napoli. Crazy se potrivește cu cele de la Mapei Stadium și Maradona, pline de întorsături de la început până la sfârșit. Pentru nerazzurri ai lui Gasperini, primul a venit în minutul 23 odată cu expulzarea lui Gollini, care și-a lăsat echipa depășită numeric pentru o ieșire neconsiderată pe Boga. Totuși, jucătorii de la Bergamo au reușit totuși să preia conducerea cu obișnuitul Gosens, autor al celui de-al zecelea gol din ligă (32’), dar Sassuolo a suferit inevitabil, atât de mult încât au fost egalați la începutul reprizei secunde de Berardi, foarte rece în transformarea unui penalty (52'). Nu același lucru se poate spune despre Muriel, care în minutul 77 a avut mingea pentru a anula petrecerea lui Inter, dar mai ales pentru a o trimite pe Zeiță în Liga Campionilor: totuși, columbianul s-a lăsat hipnotizat de Consigli și rezultatul, în ciuda expulzării. lui Marlon, nu sa schimbat de atunci.

„Am încercat să câștigăm, dar a fost un meci complicat – a comentat gasperini — Arbitrul? Mai bine gândiți-vă la următoarele curse, suntem cu toții acolo, să vedem ce se întâmplă...”.

A Napoli în schimb, totul părea să meargă bine pentru Gattuso, care a preluat conducerea după doar 13′ cu obișnuitul Osimhen. Dar prea multele greșeli în fața porții, combinate cu un Cagliari mereu periculos (Meret a fost extraordinar în cel puțin trei ocazii), au făcut ca meciul să rămână în balanță până la final, cu consecința că în minutul 95, pe un prin minge de la Duncan, a sosit remiza rossoblù cu Nandez. Acum Liga Campionilor este din nou serios în pericol, atât pentru terenul pierdut împotriva celor din față, cât și pentru cel câștigat de cei care urmăresc.

La Lazio de fapt el continuă să alerge, chiar dacă egalul 4-3 cu Genoa a fost departe de a fi pașnic. Și să ne gândim că biancoceleștii păreau ferm în control deja după prima repriză, închise pe 2-0 grație golurilor lui Correa (30’) și Immobile din penalty (43’). La începutul reprizei secunde, autogolul lui Marusic (47’) părea să redeschidă jocul, dar un minut mai târziu Luis Alberto i-a găsit pe cei șapte cu un șut splendid din jur, restabilind dublu avantaj. Care a devenit triplă când Correa a găsit scorul de 4-1 (56’), făcându-ne cu gândul la un joc acum încheiat: nimic nu poate fi mai greșit, pentru că unu-doi semnat de Scamacca la penalty (80’) și Shomurodov (81’). ) în decurs de un minut, a redeschis-o cu zgomot, forțând Lazio să finalizeze dureros, care a fost apoi evitat de victorie.

„Suntem acolo și vom încerca până la final, vrem să terminăm în primele patru, așa că câștigați-i pe toți până la final – a reiterat el Inzaghi – Turul doi a fost perfect, în prima manșă am pierdut câteva puncte pentru a profita la maximum de turul Ligii Campionilor. Acum suntem aici, vom face totul pentru a atinge scopul”.

Acum o săptămână liberă, doar pentru a încărca bateriile pentru următoarea tură, înnobilată de a Juventus-Milano care are atât de mult gust de playoff. Atâta timp cât ceilalți nu dau în capcană, ceea ce se întâmplă destul de des în acest campionat nebun și imprevizibil.