Cursa Scudetto: Napoli câștigă, Atalanta este pentru Juve

Echipa lui Sarri învinge Chievo cu 3 la 1 și cuplează provizoriu Juve în fruntea clasamentului – Bianconerii trebuie să demonstreze la Bergamo că au metabolizat șocul Cupei Italiei, dar Atalanta lui Reja acasă, deși nu a câștigat din 6 decembrie, nu este un adversar ușor – ​​Allegri: „Avem un singur rezultat disponibil: să câștigăm”

Andocare reușită. În așteptarea zilei de sâmbătă, Napoli își recâștigă victoria și fruntea clasamentului, deși cu un meci mai mult decât Juventus. În așteptarea răspunsului lui Juventus, însă, azzurrii pot zâmbi: succesul împotriva lui Chievo a fost esențial pentru reînnoirea ambițiilor Scudetto, precum și pentru menținerea romilor lui Spalletti la distanță de siguranță.

După 3 egaluri și multe critici, Napoli și-a recăpătat primul loc pe care îl ocupase de mult timp, consecință logică a victoriei cu 3-1 în fața lui Chievo, care s-a dovedit a fi un adversar dificil și enervant în orice caz. Galben-albaștrii au fost primii care au deblocat meciul în minutul 2: datorită unui picior drept grozav al lui Rigoni dar și, dacă nu mai presus de toate, vina lui Chiriches, nefericit că i s-a luat mingea la marginea penalty-ului. zonă.

Duș rece pe San Paolo, într-adevăr înghețat, dar obișnuitul Higuain s-a ocupat să readucă temperatura la cote mai plăcute. În minutul 6 Pipita a transformat centrarea lui Ghoulam din stânga în aur, ajungând astfel la numărul amețitor de 26 de goluri în ligă. Scorul 1-1 le-a oferit azzurrilor acea liniște necesară pentru a măcina jocul, care a fost întotdeauna cea mai bună armă predată de Sarri. Asediul la poarta lui Bizzarri a continuat fără încetare până în minutul 38, când Chiriches, dornic să răscumpere greșeala inițială, a cedat scorul de 2-1 cu o frumoasă lovitură de cap la un asist al lui Jorginho.

Avantajul nu a schimbat planurile lui Napoli, care a continuat să atace și în repriza secundă. În minutul 66, Bizzarri a împiedicat golul lui Higuain, dar apoi, 4 minute mai târziu, a fost nevoit să se predea tap-in-ului lui Callejon, foarte bun la a profita de asistența lui Allan și a marcat golul final de 3-1. „Știam că echipa va răspunde bine, în plus, nu a fost ușor să reacționezi la dezavantajul inițial – a comentat Sarri. – Suntem foarte mulțumiți de rezultat și de performanță, de data aceasta am cules ce am semănat”.

Astăzi îi va reveni Juventus să răspundă, în încercarea de a recăpăta fruntea clasamentului. Bianconerii vor căuta un succes pe terenul Atalantei (ora 15), într-un meci destul de evident pe hârtie (oamenii lui Reja nici măcar nu au câștigat din 6 decembrie!) dar nu din acest motiv de subestimat. De altfel, bătaia de miercurea trecută a transmis un semnal puternic și clar și asta indiferent de rezultatul final: jocul sub ritm poate fi și fatal pentru Lady.

„Înfrângerea împotriva lui Inter a fost aproape sănătoasă – a explicat Allegri. – Am venit din 21 de meciuri fără a pierde, din când în când un pas greșit poate fi cu atât mai nedureros. La Bergamo va fi altfel, va trebui să fim foarte atenți pentru că ei joacă bine acasă. Avem un singur rezultat disponibil: să câștigăm”. Cuvinte aproape profetice dat fiind că au fost pronunțate cu mult înainte de succesul lui Napoli asupra Chievo.

Dar ceea ce s-a întâmplat la San Paolo contează de puțin: antrenorul lui Juventus, de fapt, știe bine că acesta este doar începutul turului de forță, mai ales că săptămâna viitoare va avea loc superprovocarea împotriva Bayernului lui Guardiola. Juve vrea să ajungă acolo fără prea multe griji, de aceea astăzi, spre deosebire de miercuri, vor ieși pe teren cu așa-zișii „super proprietari”. Juventus 4-4-2 (Chiellini este indisponibil) îi va vedea pe Buffon în poartă, Lichtsteiner, Bonucci, Barzagli și Evra în apărare, Cuadrado, Khedira, Marchisio și Pogba la mijloc, Dybala și Mandzukic în atac. Reja, care chiar a promis o deplasare pe jos la Gorizia în caz de victorie, va răspunde cu un 3-5-1-1: Sportiello între posturi, Toloi, Masiello și Paletta în spate, Conti, Cigarini, De Roon, Kurtic și Dramé la mijloc, Diamonds pe trocar în spatele atacantului singuratic Borriello.