Cursa Scudetto: Napoli cade și Juve zboară la +6

Un Napoli de nerecunoscut pierde rău la Udine (3-1) și o vede pe Juve luând zborul spre Scudetto – Echipă foarte nervoasă și în dificultate fizic: Sarri și Higuain expulzați – Acum și Napoli trebuie să se ferească de avansarea de la Roma care este la doar 4 puncte de pe locul doi

Și acum devine greu. Napoli cade la Udine și vede trenul Scudetto plecând, poate definitiv, din ce în ce mai îndreptat spre Juventus Torino. Nu este încă cazul să vorbim despre capitulare, pe de altă parte matematica lasă oarecare speranță pentru gașca Sarri dar cu siguranță înfrângerea Friuliului cântărește ca un bolovan asupra soartei campionatului.

Dimpotrivă, este cazul că Napoli se uită pe spate având în vedere cursa aproape de neoprit a romilor, care au trecut la minus 4 în clasament și datorită unui calendar care va vedea ciocnirea directă la Olimpico pe 25 aprilie. Pentru că azzurrii, psihologic vorbind, par a fi în mare dificultate: nervozitatea din ajun, mai degrabă decât să împovăreze echipa, a ajuns să o împovărească, așa cum au demonstrat expulzările lui Sarri și Higuain, până acum simboluri ale unei călătorii grozave.

„Udinese a jucat cel mai bun joc al sezonului, dar noi nu, ne-am chinuit în comparație cu de obicei – a spus antrenorul. – Din păcate ni se întâmplase deja cu alte ocazii să jucăm la 12.30, este o oră nefirească și îl acuzăm. De când suntem pe locul doi am jucat mereu după Juve, de 4 ori din 6 e un viciu dar 6 din 6 este ceva mai mult, care consumă prea multă energie. Nu știu de ce m-a dat afară Irrati, doar i-am spus că arbitra foarte prost, dar evident că nici nu mai putem vorbi. Higuain mi-a spus că nu a făcut nimic și nici cel de-al doilea penalty, privindu-l de pe bancă, nu mi s-a părut corect”.

Un râu în plin Maurizio Sarri, aproape de nerecunoscut în comparație cu figura calmă a începutului de sezon. Reducerea jocului prost al lui Napoli la doar greșeli ale lui Irrati (al doilea penalty a fost exagerat dar expulzarea lui Koulibaly a lipsit la începutul reprizei secunde) este sincer excesiv și, poate, contraproductiv pentru un careu care ar trebui calmat, nu inflamat. De altfel, echipa pare să simtă prea multă presiune din partea mediului și cu siguranță nu din cauza orarului, decis de Liga în urmă cu câteva săptămâni.

Ieri atunci am văzut un Napoli smerit tot din punct de vedere fizic, doborât de un Udinese supraîncărcat și regenerat din grija De Canio, la al doilea rezultat util consecutiv. După doar 14' azzurri s-au trezit în dezavantaj: un fault al lui Koulibaly asupra lui Badu și un penalty transformat de Bruno Fernandes. Dar Napoli, după cum știm, își găsește aproape întotdeauna un gol, și pentru că, în față, îl are pe cel mai bun atacant din ligă, foarte lansat de un scor mediu al trecutului. În minutul 24, Higuain l-a lovit pe Karnezis cu un picior drept de neoprit, readucând astfel echipa sa în meci și în urma lui Juventus.

În minutul 26 primul episod cu punct roșu: contact (?) între Ghoulam și Widmer și al doilea penalty acordat lui Udinese care a stârnit furia lui Sarri, alungat pentru proteste de către arbitru. Dar Bruno Fernandes, deja norocos cu prima ocazie, s-a lăsat hipnotizat de Gabriel, lăsând astfel rezultatul la 1-1. Portarul brazilian, care a înlocuit-o pe accidentată Reina pe teren, și-a anulat isprava în minutul 46, dându-i mingea lui Zapata și favorizând un egal 2-1 chiar de Bruno Fernandes, care a revenit pe scuturi după lovitura sa de la loc. eroare.

În repriza secundă ar fi fost rezonabil să ne așteptăm la un Napoli agresiv, dar al treilea gol al lui Udinese a sosit cu Thereau, foarte bun să concretizeze asistența lui Widmer și să direcționeze meciul spre Friuli (57’). Pe de altă parte, Gonzalo Higuain a decis să închidă definitiv fiecare discuție, de data aceasta în ciuda lui: fotbalul său de reacție la Felipe a fost mai mult decât suficient pentru a primi un al doilea cartonaș galben, care pe lângă faptul că își va lăsa colegii în 10, îl va împiedica să jucând împotriva lui Verona. O criză de nervi, care să fie retrogradată doar într-o zi proastă. Pentru că pierderea scudetto-ului, în acest moment, ar putea fi în regulă, dar să fii alături de romi ar fi cu adevărat de neiertat.