Cupa Italiei: Roma câștigă, Lazio în finală

Giallorossii câștigă un derby interesant cu 3-2, dar, în virtutea rezultatului primei manșe (2-0 pentru echipa lui Inzaghi), Lazio sunt cei care trec și merg în finala Cupei Italiei, unde se va confrunta cu câștigătorul între Napoli și Juve.

Roma câștigă, dar pierde. Scorul de 3-2 cu care giallorossi câștigă manșa secundă a Cupei Italiei nu este suficient pentru a trece: datorită reușitei cu 2-0 din prima manșă, Lazio ajung în finală.

Mai mult, calificarea biancoceleștilor nu a fost niciodată pusă în discuție pe tot parcursul meciului. În prima fracțiune, echipa lui Inzaghi a trecut în avantaj cu un tap in al lui Milinkovic Savic după un șut al lui Immobile salvat de Alisson.

Înainte de pauză, giallorossii au egalat prin El Shaarawy, dar la începutul reprizei secunde Lazio a trecut din nou în avantaj cu un contraatac câștigător semnat de atacantul de la Torre Annunziata.

În acel moment, Roma ar fi trebuit să marcheze patru goluri pentru a trece. De atunci, însă, a reușit să înscrie doar două, dintre care ultimul în minutul 90. Ambele goluri finale poartă semnătura lui Salah, grabnic să profite de relaxarea adversarilor, acum siguri de calificare.

Lazio a încheiat meciul și cu o formație fără precedent la mijloc și în apărare: pe lângă descalificarea lui Parolo, Inzaghi a fost nevoit să-i înlocuiască și pe De Vrij și Biglia din cauza unor probleme fizice (pe teren Hoedt și Murgia).

În acest moment rămâne de înțeles ce va face Luciano Spalletti, care și-a anunțat intenția de a părăsi banca Romei în cazul în care și acest sezon se va încheia cu zero trofee.

„Este o înfrângere pe care regretăm că nu putem schimba trecutul și acum trebuie să fim atenți la viitor – a explicat Spalletti pentru Rai – Roma s-a descurcat destul de bine în general, bineînțeles că atunci când vii dintr-un 2-0 prima manșă trebuie să fim atenți la ce trece și am trecut de ceva prea mult. Trebuie să ținem cont de verdictul de pe teren, câștigăm foarte mult și apoi ratăm întâlniri importante”.

Inzaghi, în schimb, își sărbătorește 41 de ani în cel mai bun mod posibil: „Băieții mei au fost cu toții fantastici, le mulțumesc. Mâine datorită lor voi petrece cea mai bună zi de naștere din viața mea. Imobilul a fost extraordinar, nu s-a antrenat ieri, dar e gladiator și strânge din dinți. De Vrij îmi ceruse să mă schimb, nu am vrut să-l înlocuiesc și am primit primul gol al Romei. Mi-a părut puțin rău pentru asta, mâine îl vom evalua pe olandez. Era însă calificarea tuturor, a unui grup mare. Pe parcursul a 180 de minute, finala a fost meritată și să spunem că deja eliminasem Inter în sferturile de finală… Să ne bucurăm de această altă ispravă și apoi să ne pregătim de finală, încă o dată în fața fanilor noștri”.

A doua semifinală îl va decide pe celălalt finalist, cel care se va desfășura în această seară la San Paolo între Napoli și Juve. Se reia de la 3-1 din prima manșă pentru bianconeri.