Cupa Italiei, Lazio în finală: golul lui Lulic îl elimină pe Napoli

COPPA ITALIA – Eroul finalei din 26 mai 2013 împotriva Romei s-a repetat la San Paolo și a condus Lazio la un dublu meci-trofeu împotriva lui Juventus: finala Coppa Italia și cea pentru Supercupa Italiei – Napoli a irosit mult – Benitez: „Am avut cel puțin șapte goluri”.

Ca după-amiaza aceea de 26 mai 2013 în finala împotriva Romei, la fel ieri seară la San Paolo în semifinala cu Napoli: omul Cupei Italiei pentru Lazio este încă Senad Lulic. Grație unui alt gol decisiv al mijlocașului bosniac, biancoceleștii au câștigat manșa secundă cu 1-0 (după un egal 1-1 la Olimpico) și au eliminat astfel echipa lui Benitez, câștigând un dublu trofeu-meci împotriva lui Juventus: nu doar Cupa Tim. finală, dar și cea pentru Supercupa Italiei, în condițiile în care Scudetto este acum o formalitate pentru bianconeri.

Succesul capitolinilor vine la finalul unei competiții tensionate, împachetate lungi și luminate în fulgerări de flăcări ale jocului. În prima repriză, Napoli aproape a luat conducerea cu Gabbiadini, care a lovit bara dintr-o lovitură liberă. Lazio răspunde cu un șut cu piciorul drept de la distanță al lui Candreva chiar afară. A fost 0-0 la pauză și la începutul reprizei secunde gazdele au fost cele care au apăsat accelerația: cele mai senzaționale două goluri marcate au ajuns pe picioarele lui Higuaìn, dar Pipita, care de obicei se entuziasma împotriva biancoceleștilor, a fost' t exact seara.

Momentul de cotitură în meci este legat de două mișcări tactice ale lui Pioli, care trece de la 4-3-3 la un 4-2-3-1 mai ofensiv (cu Mauri – care l-a înlocuit pe Cataldi – în spatele lui Klose) și inversează poziția în Terenul lui Felipe Anderson, scăzându-l din marcajul lui Maggio și punându-l în fața lui Ghoulam, fundaș mult mai ușor de sărit în viteză.

Asistența pentru tap-in-ul confortabil al lui Lulic (înlocuind recent pe Candreva) începe chiar din piciorul drept al brazilianului, care își bate joc de Albiol și Britos în centru, închizând în plasă în minutul 79 o acțiune viciată dintr-o apropiere de ofsaid. Același bosniac, 10 minute mai târziu, salvează o minge lovită de Insigne pe linie după o mare acțiune personală.

Cine este omul meciului este evident, dar „performanța echipei în fața unui adversar puternic precum Napoli trebuie subliniată – comentează Pioli la finalul meciului -. Cred că merităm să mergem în finală, după ce am câștigat și la Torino împotriva lui Toro și la Milano împotriva Milanului”.

Cât despre Benitez, antrenorul spaniol are idei clare despre ce îi lipsește echipei sale în această perioadă: „Golul. Am avut cel puțin șapte ocazii de a marca, dar nu am reușit, în timp ce ei au făcut-o în cele din urmă.” Acum sunt două obiective pentru Napoli: zona Europa în campionat (unde azzurri au alunecat pe poziția a șasea, la un punct în spatele Sampdoria și la două puncte în spatele Fiorentinei) și Europa League, unde obstacolul trebuie depășit în sferturile de finală Wolfsburg. . „Astăzi am creat – comentează Benitez -. Trebuie să continuăm să o facem. Dar și să marcheze goluri”.