Coppa Italia, primul derby este de la Lazio

Biancoceleștii au câștigat prima manșă a semifinalei cu scorul de 2-0: goluri de la Milinkovic-Savic și Immobile.

Derby-ul Coppa Italia se dovedește încă o dată indigerabil pentru Roma. După înfrângerea șocantă din finala din 2013, cea marcată de golul lui Lulic, giallorossi au fost depășiți din nou de Lazio în prima manșă a semifinalelor din această ediție, cu scorul de 2-0: goluri de la Milinkovic-Savic în prima repriză și imobil în refacere.

Lazio a jucat agresiv meciul și a reușit să nu primească gol în ciuda celor 22 de șuturi pe poartă ale Romei în total (inclusiv cele din afara țintă): un factor important, în condițiile în care prima manșă s-a jucat „acasă” pentru echipa lui Lazio.Simone Inzaghi. Arbitrajul în stil englezesc favorizează un meci caracterizat de spirit competitiv, adică mai aproape de Lazio, care găsește mai întâi avantajul cu o idee grozavă a lui Felipe Anderson care îl servește pe Milinkovic, iar apoi rotunjește rezultatul în repriza secundă datorită intrării decisive a lui. Keita, care îi servește lui Immobile o ciocolată pentru finala cu 2-0. Totti intră și el la Roma, dar de data aceasta nu reușește să facă impact. Întoarcerea peste o lună, acasă la Roma.