Cupa Italiei la Lazio: Milinkovic și Correa doboară Atalanta

RELE RELEVATE VIDEO - Cu două goluri în ultimele 8 minute, biancoceleștii i-au învins pe bergamoși și aduc acasă a șaptea Cupă a Italiei din istoria lor

Cu două goluri în ultimele 8 minute de meci, când prelungirile se profilau la orizont, Lazio a învins-o pe Atalanta în finala Cupei Tim și a luat acasă Cupa Italiei 2018-2019. Clubul Biancoceleste poate fi definit ca un specialist în acest turneu, pe care l-a câștigat în total de șapte ori (din 10 finale), dintre care șase în ultimele 21 de ediții.

De fapt, înainte de startul i previziunile erau în favoarea Atalantei, care acum doar 10 zile la Olimpico i-a învins pe capitolini cu 3-1 (tot datorită unei prestații nefericite a lui Wallace, care a rămas ieri pe bancă).

În schimb, într-un joc cu multe faulturi și multe inexactități, până la urmă s-au dezvăluit Mutarile lui Simone Inzaghi au fost decisive. În repriza secundă antrenorul Biancoceleste inserează Milinkovic-Savic pentru Luis Alberto iar în minutul 82 gigantul sârb, unul dintre cei mai dezamăgitori jucători din acest an, înscrie perfect un corner de la Lucas Leiva (omul meciului) si loveste poarta Atalanta.

De atunci, reacția jucătorilor de la Bergamo - care, deși departe de casă, au fost susținuți de peste 20 de suporteri veniți la Roma - nu a produs nimic concret. Într-adevăr, în minutul 90, o lovitură liberă în centru a neroblu a fost măturată violent de Caicedo: Correa aruncă mingea, care aleargă 60 de metri minge și lanț arzând doi adversari, driblează portarul și marchează golul de siguranță.

La finalul jocului, Gasperini lovește (pe bună dreptate) împotriva arbitrului Banti și mai ales împotriva Varului, vinovați că nu au semnalat în prima repriză. un handbal al lui Bastos în zonă, care ar fi dus la un penalty și probabil și la expulzarea fundașului central angolez, care fusese deja avertizat.

Cu această victorie Lazio merge direct în faza grupelor din Europa Leaguecu un venit total de cca 20 milioane de euro, garantând de asemenea finala Supercupei Italiei cu Juventus. Singura notă discordantă pentru fanii biancocelești este faptul că Inzaghi, cu contractul expirat și curtat de mai multe nume mari, nu a vrut să răspundă la întrebări despre viitorul său. În orice caz, triumful din Cupa Italiei închide un ciclu care părea sortit să se estompeze în cel mai bun mod posibil.