Copa America: Brazilia eliminată de Peru

Seleçao pierde senzațional cu 1-0 cu Peru, care termină așadar pe primul loc în grupa B care califică și Ecuadorul.

O altă întorsătură în Cupa Americii: după Uruguay, care a câștigat prima ediție al cărei centenar se sărbătorește anul acesta, nici Brazilia nu a trecut nici măcar de faza grupelor și a fost eliminată din competiție.

Seleçao pierde senzațional cu 1-0 cu Peru, care termină așadar pe primul loc în grupa B care califică și Ecuadorul. Însă decizia contestată a brazilienilor a arbitrului uruguayan Cunha cântărește pe rezultatul meciului, validând golul reușitei lui Bicolor, poate de anulat, la 15 minute de la final: Ruidiaz reiterează o centrare din dreapta pe poartă cu o lovitură. al mâinii sale și directorul meciului validează după câteva minute de consultări cu colaboratorii, pe fondul protestelor Seleçao-ului, care ratează o ocazie senzațională la egalitate cu Elias, în plină refacere.

Pentru un rezultat care schimbă istoria acestei ediții a Cupei Americii și a alta pagina neagra pentru fotbalul brazilian, după prostul lui Mineirazo în urmă cu doi ani la Cupa Mondială de acasă (1-7) împotriva Germaniei. Atitudinea tactică prea precaută a lui Dunga în repriza secundă nu a dat roade, Seleçao căzând înapoi pentru a apăra egalitatea, rezultat care ar fi garantat sferturile de finală, încurajând atacurile peruviane.

Acum spațiu pentru controverse, despre eșecul de a-l convoca pe Neymar și veterani talentați, Thiago Silva și Marcelo mai presus de toate. Pentru Peru în sferturi există Columbia.