Copa Libertadores: River Plate învinge Tigres și revine pe acoperișul Americii de Sud

Echipa antrenată de Muñeco Gallardo a învins echipa mexicană Tigres cu 3-0 la Monumental și a triumfat în Copa Libertadores la 19 ani de la ultima victorie – Goluri de Lucas Alario în prima repriză și de Sanchez și Funes Mori în a doua repriză.

Il River plate înapoi pe acoperișul Americii de Sud. THE Milionari din Buenos Aires a învins echipa mexicană Tigres cu trei goluri la zero în finala retur a Copa Libertadores, după un egal 0-0 în prima manșă pe Estadio Universitario din San Nicolàs de los Garza, absolvind campionii Americii de Sud la nouăsprezece ani după triumful suprem.

Chiar și atunci era în râu Marcellus Gallardo. În 1996 ca jucător (împreună, printre alții, cu Almeyda, Francescoli, Ortega și Hernan Crespo), acum ca antrenor. De astăzi, el Muñeco (Păpușarul) este singurul milionar capabil să câștige o Copa Libertadores în ambele forme.

Al Tigres, una dintre cele mai bogate echipe din America de Sud, o campanie faraonică de cumpărături de vară nu a fost suficientă, cu cireașa de pe tort reprezentată de Gignac, fostul atacant centru de la Marsilia smuls din competiția marilor europeni cu sunetul dolarilor, pentru a submina legea Monumentalului, stadionul de acasă al River.

După ce a deblocat jocul cu o lovitură de cap a lui Lucas Alario la sfârșitul primei reprize, echipa lui Gallardo a încheiat antrenamentul la jumătate de oră din a doua repriză cu un unu-doi devastator: mai întâi penalty de la Sanchez, apoi, în interior. cateva minute, sigiliul lui Funes Mori, inca cap.

Pentru River este un triumf care sancționează definitiv renașterea unei echipe care în urmă cu puțin peste patru ani a alunecat în divizia a doua pentru prima dată în istoria sa. Niciodată o echipă nu trecuse atât de repede din praful diviziei a doua la titlul de campioană a Americii de Sud.