Conte, primul bun: Italia-Olanda 2-0

Duoul de atac fără precedent Zaza-Immobile impresionează - Atacantul central napolitan marchează după doar trei minute - De Rossi dublează dintr-un penalty - În finală Van Persie îl salvează pe Sirigu iar Destro ratează scorul de 3-0 cu o lovitură de cap - Marți suntem serioși : toți la Oslo pentru primul meci de calificare la Euro 2016.

Pentru prima dată de la Dino Zoff, naționala sărbătorește debutul noului antrenor cu o victorie. A făcut acest lucru depășind cu 2-0 un adversar foarte prestigios, Olanda, care a terminat pe locul al treilea la Cupa Mondială din Brazilia în urmă cu puțin mai puțin de două luni. Pe scurt, un început bun pentru Antonio Conte, care aseară la San Nicola di Bari – stadionul pe care și-a început cariera de antrenor în Serie B – a prezentat o formație fără precedent și convingătoare.

Antrenorul Apulian decide să se bazeze pe dragul său 3-5-2, cu perechea de atac fără precedent Zaza-Immobile, De Rossi la Pirlo, Marchisio și Giaccarini intermediari, Darmian și De Sciglio pe flancuri și Frog și Astori adjuncți la Barzagli și Chiellini. Între posturi, șansă pentru Sirigu.

Perechea de tineri atacanți a fost cea care a impresionat în primele minute. Cei doi nu jucaseră niciodată împreună în viața lor, dar timp de o jumătate de oră bună păreau să se cunoască perfect. Schimburi în viteză, suprapuneri, inserții, bănci, prin mingi, goluri și pase decisive. Întregul repertoriu.

Primul gol vine după doar trei minute și poartă semnătura atacantului central napolitan sub Borussia Dortmund, capabil să oprească mingea și să dribleze pe lângă un portar cu o singură atingere, ca apoi să o depună în poarta goală. Dublarea, doar șapte minute mai târziu, a fost marcată de Daniele De Rossi dintr-un penalty, după un ultim fault de om al lui Martin Sindi (expulzat) pe Immobile, servit perfect de Zaza.

În repriza secundă Conte schimbă mai mulți bărbați, ritmul încetinește și Italia reușește avantajul. La câteva minute de la final Van Persie are ocazia să scurteze pentru portocalii, apoi albaștrii sunt aproape să facă 3-0 cu o gore periculoasă a lui Destro în zona mică. Dar rezultatul nu se schimbă.

„A câștiga ajută la câștig”, comentează noul antrenor albastru. Marți, la Oslo pentru primul meci de calificare la Campionatele Europene din 2016, vom afla dacă are dreptate.