CUPA CONFEDERATIILOR - Italia invinsa cu 4-2 de Brazilia: inima mare, aparare mica

CUPA CONFEDERAȚILOR – Azzurrii se luptă și încearcă să egaleze până în ultimul minut, dar șuturile campioanei Braziliei și câteva prea multe erori în apărare fac diferența – Dante, Neymar și Fred de două ori pentru sud-americani – Giaccherini și Chiellini italianul marcatori – Acum, cel mai probabil, Italia va trebui să înfrunte Spania în semifinală

Pe un stadion blindat, departe de casă cum nu puteai fi, Italia a dat totul. Dar asta nu este suficient: Brazilia câștigă cu 4-2 și devine numărul unu în grupă, cu 9 puncte. Azzurrii sunt pe locul doi, blocați la 6, care acum cel mai probabil va trebui să înfrunte Spania în semifinală.

Rezultatul împotriva verde-aurului este poate mai rău decât ar fi meritat băieții lui Prandelli, dar spune multe despre problemele apărării, capabilă să încaseze opt goluri în doar trei jocuri.

Brazilia domină la start, apoi pe măsură ce minutele trec, Italia își găsește echilibrul la mijlocul terenului (mai ales datorită înlocuirii lui Montolivo cu Giaccherini) și reușește să contracareze atacurile adversarilor până în ultimele secunde ale primei reprize, când sosește golul. Lovitură liberă a sud-americanilor, lovitură de cap în zonă, blocată de Buffon și tap-in de Dante. Fundașul brazilian este în ofsaid, dar tușierul nu observă și arbitrul validează.

La începutul reprizei secunde, Italia a găsit un egal meritat cu Giaccherini (de departe cel mai bun de pe teren pentru Italia), care a marcat rece în diagonală după o minunată asistență cu călcâiul lui Balotelli. Din păcate, 1-1 nu a durat mult. Trec câteva minute și Neymar plonjează la marginea suprafeței, apoi înscrie următoarea lovitură liberă cu un șut chirurgical cu piciorul drept. Responsabilitățile lui Buffon sunt de netăgăduit, întrucât se lasă găurit pe propriul post.

În repriza secundă Italia joacă mult mai bine, continuă să creadă și să împingă, dar dansează periculos în apărare. Fred a marcat scorul de 3-1, primind o minge lungă, depășindu-l cu forță pe Chiellini și șutând sub bară.

Nici în acel moment azzurrii nu s-au bătut: mai întâi Chiellini însuși a remediat deficiențele sale defensive și a marcat 2-3 în corp la corp (galben mic: arbitrul a fluierat penalty-ul pentru noi, dar când a văzut mingea rostogolindu-se în golul a validat golul), apoi Maggio a ajuns chiar să egaleze cu o frumoasă lovitură de cap care a lovit bara transversală.

În ultimele minute, exact când brazilienii par să fie în cea mai mare dificultate, azzurrii primesc al patrulea gol. Contraatac și șut din afară, greșeală în degajarea lui Buffon și încă un tap-in câștigător. Mai multe de la Fred.

„În repriza secundă am făcut un joc grozav – a comentat antrenorul Italiei, Cesare Prandelli –, sunt foarte mulțumit de ceea ce am văzut, de reacție, de dorința de a ataca în profunzime. Bineînțeles că la astfel de echipe îți asumi mereu riscuri și dacă faci o greșeală marchezi un gol. Când Chiellini a marcat golul pentru a face 3-2 i-am pus în dificultate și aproape am egalat. Meciuri de genul acesta te fac să crești și dacă joi ar fi să înfruntăm Spania, cea mai bună echipă din lume cu Brazilia, vom încerca, recuperându-ne, să ne jucăm jocul.”