CICLISMO – Turul Franței îi aparține lui Froome, care respinge asaltul lui Quintana. Nenorocul Nibali

CICLISMO – Turul Franței îi aparține acum lui Chris Froome care a reușit să se apere de atacul columbianului Quibtana, care a terminat pe locul al doilea la linia de sosire de pe Alpe d'Huez în spatele francezului Pinot – Foarte nefericit Vincenzo Nibali care a făcut o înțepătură la începutul urcușului legendar și a pierdut timp prețios . Mâine podiumul final la Paris

Nairo Quintana îl atacă și îl mai detașează pe Froome 1'26” dar nu lovește etapa câștigată de Thibaut Pinot și nici tricoul galben: Turul rămâne timp de 72 de secunde în mâinile kenyenului alb care înscrie un bis fără a-l face pe extratereștul ediției. 2013, suferind într-adevăr de atacurile lui Quintana în ultimele două etape alpine, așa cum nu s-a mai văzut până acum.

Un Froome care fără ajutorul prețios al lui Porte și Poels pe legendarele curbe în ac de păr ale Alpei ar fi putut compromite un Tur care părea să fi fost deja pus într-un seif. Pentru Quintana, care ca și în 2013 a terminat pe locul doi în spatele britanicilor fără a mai câștiga o etapă, regretul de a nu fi atacat mai devreme, poate deja în Pirinei.

Cu o echipă puternică precum Movistar – care câștigă Turul pe echipă – și cu un partener de excepție precum Valverde în acest Tur, Condorul columbian ar fi putut îndrăzni ceva mai mult având în vedere că este cel mai puternic grimpeur din jur și că Froome de săptămâna trecută a dat semne de nerăbdare după ce i-a îngrozit pe toată lumea cu teribilul smoothie din scena La Pierre-Sainte-Marie.

Dar datorită atacului său dublu, vineri pe rampele Tousseirie, ieri pe Alpe d'Huez, Quintana a arătat că nici Froome nu este invincibil, chiar dacă încă peste cele trei săptămâni de Tur, liderul Team Sky a a fost cel mai puternic câștigând și tricoul cu buline de lider al alpiniștilor.

Dacă Quintana are regrete, dar are suficient timp să cucerească Turul, un mare precum Contador părăsește un Tur care nu l-a văzut niciodată ca protagonist, cu excepția atacurilor scurte și nerealiste precum cel de la Glandon. Visul de a câștiga Giro și Tur a dispărut definitiv pentru Pistolero care cu siguranță a dat roade în Franța pentru eforturile depuse în apărarea tricoului roz.

Tur care risca să fie faliment pentru Nibali, dacă nu ar fi avut loc uimitoarea ispravă din etapa de alaltăieri care l-a adus aproape de podium. Păcat pentru Shark că chiar la poalele Alpe d'Huez o înțepătură a aruncat în aer planul de atac pe locul trei al lui Valverde. Nibali a fost nevoit să ajungă pe Alpe alături de Contador, Gesink, Mollema la 3'30” în spatele lui Thibaut Pinot, un splendid învingător pe o linie de sosire care merită o carieră.

Francezul, care a terminat în scurt timp din clasament și din cauza accidentelor și căderilor, a fost protagonistul unei ascensiuni perfecte, mai întâi cu Ryder Hesjedal urmărindu-și tovarășul fugar Geniez, apoi rămas singur rezistând forței dezlănțuite de Quintana care l-a desprins pe Froome, a fost în căutarea senzaționalului en plein. Columbianul a ajuns în top la doar 18" de Pinot. În spatele lui Hesjedal la 41”. Apoi cuplul Valverde-Froome la 1'41” cu Murciano consolidându-și meritat locul trei împotriva lui Nibali. Nu a fost nevoie să așteptați clasamentul oficial pentru a înțelege că la 1'12” Froome câștigase Turul și că Quintana îl pierduse. Astăzi, Champs-Elysees defilează pentru al treilea triumf britanic din istoria Turului. Va fi, de asemenea, ultima șansă a lui Peter Sagan de a câștiga o etapă pentru a-și prăji tricoul verde ca lider al clasamentului pe puncte, a patra din carieră la egalitate. cu Sean Kelly...