Ciclism: la Liège, marile nume dezamăgesc

Poels învinge în frig: olandezul de la Sky îi precede pe Albasini și Rui Costa la finalul unei curse bătute de frig și lapoviță. Valverde (al 16-lea) ratează pokerul. Nibali este pierdut în finală. Și mai rău Froome a terminat cu peste 10 minute în spatele câștigătorului

Mulți campioni la linia de start, dar câștigătorul surpriză a Liegie-Bastogne-Liege, a concurat într-un ger de iarnă și sub fulgii de zăpadă din Ardeni, a fost olandezul Wout Poels of Sky, în vârstă de 29 de ani, adeptul lui Froome și Kwiatkowski, un carieră sinceră, dar până în prezent fără o victorie în greutate. Fascinant ca întotdeauna, cu „cotele” sale care se succed unul după altul, scurte dar cu pante care se scurg în cele din urmă de energie, în cele din urmă al 102-lea Doyenne a fost trădat de cei mai așteptați bărbați. A văzut evadarea inițială a curajoșilor obișnuiți epuizat, a oferit momente de protagonism diverșilor De Marchi, Vockler, Wellens și Betancur, care au luat pe rând protagoniști ai întinderilor generoase într-un scenariu de mijloc de iarnă - care a amintit de ediția din 1980, unul câștigat de Bernard Hinault- alimentând suspansul pentru o luptă care mai devreme sau mai târziu s-ar fi aprins între marile nume. Dar acest lucru nu s-a întâmplat.

Marii favoriți ai ajunului au ajuns să dezamăgească, începând cu Alejandro Valverde. Domnitorul Freccia Wallonului, după ce și-a forțat oamenii din Movistar să conducă grupul timp de aproape trei sferturi din cursă, s-a trezit fără benzină pe ultimele două „cote”, cel din Saint Nicolas și Rue Naniot, iar în lungul dreapta în sus care duce la linia de sosire, când un trio format din Poels, elvețianul Michele Albasini și portughezul Rui Costa au decolat, câștigând un avans de o sută de metri: acum de neprins, Poels a fost cel care l-a precedat pe elvețian cu o mustață. „Orica GreenEdge și fosta campioană mondială a Florenței din Lampre-Merida. Puțin mai înapoi, cu 4 secunde în urmă au venit Samuel Sanchez, apoi rusul Zakharin și francezul Barguil. Valverde a terminat pe locul 16, precedat tot de Kreuziger și Joaquim Rodriguez, deși cu același decalaj de 12" față de câștigător.

Mai degrabă decât să câștige în cele din urmă, marile nume au preferat să se marcheze reciproc, dând undă verde surprizelor zilei: Julian Alaphilippe și Daniel Martin, alți doi călăreți foarte populari în ajun, au ajuns și ei să fie absorbiți de această tactică. . Mai rău au mers Nibali și Kwiatkwoski, care s-au pierdut în finală. Cel mai bun dintre italieni a fost din nou Gasparotto, pe locul 13 la linia de sosire. Chiar și pe locul 112, peste 10 minute, a fost Chris Froome, care a ținut ritmul până la aproximativ treizeci de km de la sosire și apoi a dispărut în anonimatul obișnuit care îl însoțește pe „marțianul” Turului când abordează - foarte puțin - clasicii - monument.