Arată campioni cu Inter-Real și Liverpool-Atalanta: Juve și Lazio ok

Noapte magică astăzi pentru Inter și Atalanta în Liga Campionilor – Între timp, Juve se califică în optimile de finală cu două etape de rămas învingându-i pe unguri cu goluri de la CR7 și Morata, în timp ce Immobile deschide calea pentru ca Lazio să învingă Zenit

Misiune îndeplinită, deși cu câteva griji prea multe. Juventus l-a învins pe Ferencvaros și se califică în optimile de finală cu două etape de rezervă, Lazio face același lucru cu Zenit și vede golul la îndemână. Dar seara biancoceleștilor, paradoxal, a fost mult mai senină decât cea a bianconerilor și asta indiferent de rezultatul final. De fapt, doamna s-a chinuit mult să-i bată pe unguri, înregistrând un pas clar înapoi din punct de vedere al jocului față de sâmbătă, când oferise o performanță convingătoare și fără cusur. Opusul de ieri și vai să te lași păcălit de ocazii, evident superioare rivalilor: cele, în prezența unei echipe mult mai slabe, sunt aproape evidente.

Pe de altă parte, abordarea corectă și rezultatul nu sunt, realizate doar în plină refacere datorită unei lovituri de cap a lui Morata (înlocuit cu un Dybala plictisitor), mai mult cu amabila colaborare a lui Dibusz (92'). Victoria face seara suficientă, nu mai mult, pentru că grijile primei reprize (Ferencvaros chiar înainte cu Uzuni în minutul 19, egalat de Ronaldo în minutul 35) rămân, la fel și eforturile reprizei secunde, deși cu posturi lovite de Bernardeschi și Morata și un foarte ocazional Ronaldo însuși.

„Scopul a fost să intri cu o altă atitudine – a recunoscut el Pirlo – Când joci aceste jocuri, care aparent par simple, poți întâmpina dificultăți și așa a fost. Am fost prea superficiali și apoi a trebuit să ajungem din urmă. Dybala? Nu s-a descurcat foarte bine, e adevărat că vine dintr-o perioadă de inactivitate dar trebuie să-și depășească pragul dacă vrea să-și revină”.

Seara fara umbre in schimb pentru cel Lazio, capabil de surclasează Zenit cu mult peste finalul 3-1. Obișnuitul Immobile este marele protagonist, care după cele două jocuri de oprire forțată pentru Covid a revenit să urle chiar și în Liga Campionilor. Atacantul a deblocat meciul cu un șut grozav de la distanță în minutul 3, apoi, după ce Parolo și-a dublat avantajul (22’, tot cu o torpilă din afara suprafeței) și golul de moment al rușilor (25’ Dzyuba), el a închis definitiv cu penalty-ul de 3-1, mai mult procurat de el însuși (55'). Calificarea, spre deosebire de Juve, nu este încă matematică, dar cu siguranță cele 4 puncte peste Club Brugge (învins cu 3-0 de Borussia) și cele 7 peste Zenit aproape sună ca o sentință, atât de mult încât meciul din deplasare de săptămâna viitoare de la Dortmund va servi mai sus. toate pe primul loc.

„Am făcut un joc grozav, știam cât de important este și băieții au fost foarte buni, felicitări pentru ei – s-a bucurat el Inzaghi – Pauza ne-a făcut bine, recuperăm jucători și fitness: am trecut prin momente grele și această victorie înseamnă mult”.

Astăzi, însă, mingea trece către Inter e Atalanta, așteptat de la două curse hotărât mai solicitante împotriva Real Madrid e Liverpool. Pentru nerazzurrii lui Conte, în special, meciul din această seară este aproape decisiv: a eșua, adică a nu-l câștiga, ar reduce speranțele de calificare la o pâlpâire, atârnând în acel moment doar de un lanț de evenimente greu de prezis.

„Cu siguranță reprezintă o finală pentru noi, după înfrângerea de la Madrid și cele două remize nu avem prea multe ieșiri – a recunoscut el poveste în conferința de presă – Ne așteaptă un meci dificil, va trebui să facem un meci grozav. Este un rezultat important de atins, știm că dacă vrem putem, am dovedit-o în prima manșă. O putem juca și dacă suntem atenți putem câștiga jocul”.

Vis-a-vis va fi un Real care nu este deloc impermeabil, așa cum o demonstrează cele două jocuri care au urmat celui de la Madrid: o înfrângere (4-1 la Valencia) și un egal (1-1 cu Villarreal), demonstrând o fragilitate defensivă de exploatat. . Problema este că nici măcar Inter nu reușește să-și rezolve neajunsurile, chiar dacă de data aceasta, față de prima manșă, va mai fi unul Lukaku. Conte va alege obișnuitul 3-4-1-2 cu Handanovic în poartă, Skriniar, De Vrij și Bastoni în apărare, Hakimi, Barella, Gagliardini și Young la mijloc, Vidal în trocar, Lautaro Martinez și Lukaku în atac.

Zidane, luptându-se cu controverse interne (relațiile cu unii senatori sunt precare și chiar și cu Florentino nu este cu siguranță o lună de miere) și externe (presa de la Madrid, după cum știm, nu este cea mai blândă), va încerca să închidă jocul cu un 4. -3-3 care îi va vedea pe Curtois în poartă, Carvajal, Varane, Nacho și Mendy în spate, Modric, Kroos și Odegaard la mijloc, Asensio, Mariano și Hazard în tridentul ofensiv.

Cursa foarte delicata si pentru Atalanta, așteptat din deplasarea de la Anfield împotriva campioanei Angliei. Față de prima manșă, presiunea a crescut dramatic, parțial din cauza 0-5 care a complicat planurile de calificare, parțial din cauza rezultatelor din campionat, mult sub așteptări. „Va fi un meci foarte dificil, întâlnim o echipă de mare valoare – a explicat el gasperini – Momentan este o realizare uriașă pentru noi să fi reușit să jucăm în Liga Campionilor, va fi totuși o oportunitate, dar ne-am dori să facem o performanță bună, condițiile sunt acolo”.

Asumarea este dificilă, dar antrenorul nerazzurri va încerca să se bazeze pe un 3-4-1-2 cu Gollini în poartă, Toloi, Palomino și Djimsiti în apărare, Hateboer, De Roon, Freuler și Gosens la mijloc, Gomez în spatele cuplului ofensiv. compusă de Ilicic şi Zapata. Klopp, care ieri și-a reiterat stima pentru Atalanta ("este o amenințare"), va răspunde cu obișnuitul 4-3-3 format din Alisson în poartă, Milner, Fabinho, Matip și Robertson în spate, Jones, Wijnaldum și Jota. la mijloc, Salah, Firmino și Mané în atac.