Campioni: Roma și Inter aleargă, Lazio frânează

Remiza Lazio la Olimpico împotriva efervescentei Atalanta redeschide jocurile pentru intrarea în Liga Campionilor - Roma cucerește Cagliari și se blochează pe locul trei - Cu un poker de goluri, Inter revine pe drumul cel bun, câștigând la Udine

Se redeschide Liga Campionilor. Pasul greșit al Lazio pe teren propriu cu Atalanta înseamnă că Inter, învingător la Udine, poate reveni concret la speranța de depășire, cu atât mai mult în lumina unui calendar care va culmina cu ciocnirea directă din ultima zi.

Aproape gata în schimb pentru Roma, care odată cu succesul lui Cagliari blochează locul al treilea și se află la doar 3 puncte de calificarea matematică: dacă nu ajung împotriva lui Juve va fi întotdeauna un meci împotriva unui Sassuolo deja sigur și deci relativ calm.

Pe scurt, total opusul de ieri, când se confrunta cu o echipă care era a treia de ultima în clasament și, prin urmare, foarte flămând de puncte. Al treilea cel mai prost atac (Cagliari) împotriva a treia cea mai bună apărare (Roma): pe hârtie, a început cu doar câteva goluri și de fapt doar unul a fost suficient (Sub în minutul 15) pentru a aduce cele trei puncte în Capitală.

Dar vai să cred că a fost ușor, într-adevăr este suficient să spunem că omul meciului s-a dovedit a fi Alisson, din nou decisiv cu salvarile sale. Miracol pe un aproape autogol al lui Bruno Peres și pe un Sau lansat pe fileu: pe scurt, un brazilian pe scuturi, iar când nu a ajuns, Cagliari s-a gândit să arunce egalul, mai ales cu nefericitul Farias. O seara de suferinta dar si de satisfactii: cele 3 puncte adunate valoreaza o bucata buna din Liga Campionilor.

„Felicit adversarii pentru performanță, chiar dacă nu am fost la maxim – a spus Di Francesco – Acum vrem să închidem cursa și vom încerca din nou împotriva lui Juventus, niciunul dintre noi nu va juca vreodată la egalitate, ci doar a câștiga”.

Roma, așadar, „trage” din luptă, chiar cea în care Inter a revenit pe deplin și astfel revine să fie stăpâna destinului său: cu 6 puncte în următoarele două, de fapt, va fi Liga Campionilor. Bineînțeles, ultima va fi ciocnirea directă cu Lazio la Roma, nu tocmai o plimbare în parc, dar felul în care au decurs lucrurile, simplul fapt de a putea juca cu ea este deja un succes.

Aveam nevoie de ajutor de la Atalanta și a ajuns, dar mai întâi a fost nevoie de 3 puncte la Udine altfel totul ar fi fost inutil. Said-made: Inter a devorat literalmente echipa lui Tudor cu o performanță de top, rezultat al ideilor, concentrării și dorinței de câștig. Victoria cu 4-0 pe Arena Dacia nu lasă îndoieli: oamenii lui Spalletti vor Liga Campionilor și sunt gata să lupte pentru ea până la final.

Prima repriză a fost suficientă pentru a trece peste Udinese, nerazzurri capabili să marcheze trei goluri prin Ranocchia (13’), Rafinha (43’) și obișnuitul Icardi (45’): a doua repriză s-a transformat astfel și ea într-un antrenament. pentru că friulienii au rămas în 10 (Fofanà eliminat în 49') iar golul lui Borja Valero (71') a servit doar la rotunjirea scorului.

„Suntem în continuare convinși că putem ajunge în Liga Campionilor – s-a gândit Spalletti – Avem datoria să terminăm bine și să menținem acest nivel și pentru următoarele două jocuri, am crescut foarte mult și nu pot decât să-i felicit pe băieți”.

Pe lângă victoria de la Udine, egalul dintre Lazio și Atalanta a făcut duminică pozitiv pentru nerazzurri, rezultat care le permite echipei lui Inzaghi să fie repusă în vizor, aflată acum la doar două puncte distanță și să fie înfruntată în meciul direct.

Remiza 1-1 de la Olimpico (gouri toate în prima repriză cu Barrow în frunte în minutul 2 și egalarea lui Caicedo în minutul 24) a arătat toată oboseala biancoceleștilor, nevoiți să încheie sezonul fără Immobile, Radu, Parolo și Luis Alberto, care a ieșit cu o problemă musculară. Probleme nesfârșite așadar pentru Inzaghi, care însă nu vrea să renunțe chiar acum la visul Ligii Campionilor.

„Ne-ar fi plăcut să câștigăm, dar una peste alta nu se schimbă mare lucru – a comentat antrenorul – Am întâlnit o echipă foarte în formă și care, la puncte, ar fi meritat chiar mai mult decât noi. Este normal să fim îngrijorați de accidentări dar am știut de la început că va trebui să luptăm până la final, visul nostru continuă”.