Campioni, Roma a lovit, dar nu s-a scufundat în gerul ucrainean

Roma pierde cu 2-1 împotriva fiorosului Șahtior dar, dacă joacă manșa secundă ca în prima repriză, poate răsturna rezultatul din manșa secundă – Încă o dată tânărul Under a marcat

Lovită, dar nu scufundată. Roma revin din gerul de la Harkov cu o înfrângere care complică parcurgerea turului, dar nu o exclude, dimpotrivă: pe 13 martie la Roma va fi un 1-0 (sau, alternativ, orice victorie cu două goluri diferență) suficient pentru a răsturna 2-1 de ieri.

Nu este așadar nevoie să vă învăluiți prea mult capul, cu atât mai mult amintindu-ne că Șahtiarul în varianta în deplasare tinde să se transforme în negativ (Napoli, eliminat în grupă, i-a învins cu 3-0 clar la San Paolo), pentru a pune-ti cateva intrebari dar da.

De exemplu, ce romi vom vedea la Olimpico? Cea din prima repriză de ieri, capabilă să închidă cu un avantaj chiar îngust în raport cu șansele create sau cea din a doua, recuperată de ucraineni și salvată de la prăbușire doar de un mare Alisson? Di Francesco, și alături de el toți giallorossii, speră că răspunsul „corect” va fi primul, altfel trecerea turului va fi practic imposibilă.

O Roma cu două fețe a fost văzută pe Stadionul Metalist și motivele nu sunt pe deplin clare nici măcar pentru antrenorul său, confruntându-se cu încă o demonstrație de forță și fragilitate în același timp.

„Am simțit că am văzut două echipe diferite pe teren – a confirmat el în conferința de presă. – Sigur că suntem puțin în jos din punct de vedere fizic dar după primul gol primit mi-ar fi plăcut să schimb aproape pe toată lumea. În prima repriză am jucat să atacăm, în a doua să reușim ceva ce nu am înțeles încă. De aceea sunt supărat, anumite greșeli pe care le-am văzut nu sunt admisibile”.

Prin urmare, partea goală a paharului predomină, cel puțin în cuvinte. Pentru că Di Francesco știe bine cum rezultatul poate fi inversat pe scară largă, mai ales dacă se confirmă valorile primelor 50 de minute, cu Roma capabilă să-și rănească adversarii de mai multe ori. Golul lui Under (41') venise prea târziu, după ce Dzeko ratase nu una, ci două ocazii de a-l învinge pe Pyatov.

Părea acolo pentru un triumf giallorossi, dar în repriza secundă Rakitskiy, fundaș central, s-a lansat direct la Ferreyra, dribling sec pe Manolas și 1-1 Shakhtar (52’). De acolo s-a născut un cu totul alt joc cu ucrainenii pe scuturi alături de Alisson: portarul a salvat miraculos pe Marlos (55’) și Taison (63’), înainte de a se preda loviturii libere a lui Fred (70’).

Roma pe frânghii, dar susținută de brazilienii săi: acolo unde Alisson nu a ajuns, de fapt, Bruno Peres s-a ocupat de asta, trimițând mingea peste bară, lovită de Taison cu o lovitură sigură (care între timp ar fi trebuit să fie trimis pentru un cot pe Perotti).

Ar fi fost o lovitură greu de absorbit, poate decisivă din punct de vedere al calificării. Deci, în schimb, jocurile rămân deschise și pe 13 martie există o șansă excelentă de a răsturna rezultatul. Cu condiția, desigur, ca pe teren să meargă „dreapta” Roma, nu cea nesăbuită din repriza secundă.