Campioni, Real în legendă: a treia cupă la rând

Liverpool a început bine, dar apoi Salah a ieșit accidentat, iar englezii s-au predat sub loviturile lui Benzema și Bale (și zgomotosul zgomotos al portarului Karius).

A treia cupă în trei ani, a patra în ultimii cinci, a treia în trei sezoane pe banca lui Real Madrid. Iar după golul antologia lui Cristiano Ronaldo împotriva lui Juventus, de data aceasta ocupă scaunul Gareth Bale: lovitură de bicicletă spectaculoasă pentru 2-1 și lovitură din stânga din afară (cu complicitatea portarului lui Liverpool Karius, foarte vinovat și el la 1-0 al lui Benzema) pentru a închide cazul. La Kiev, Real Madrid a învins Liverpool cu ​​3-1 și a câștigat a 13-a Cupă a Europei. Mai presus de toate intră în poveste Zinedine Zidane, care s-a întâmplat să fie pe banca blancos aproape întâmplător, iar în trei sezoane niciodată eliminat din topul competiției europene. A câștigat întotdeauna, de trei ori din trei.

Trei precum golurile marcate împotriva lui Liverpool, care începe bine dar apoi rămâne orfan de vedeta Salah (eliminat printr-o joc incorect a lui Sergio Ramos, nesancționat de arbitru). Prima repriză se termină 0-0 dar este clar că plecarea fostului jucător al romilor a schimbat inexorabil inerția, mai ales cea psihologică, a meciului. Portarul Karius a suferit în special de pe urma asta, dând literalmente conducere lui Benzema cu o plusare comică. După câteva minute, Mané a egalat, unul dintre cele mai bune ale sale. Apoi perla lui Bale: întoarsă cu capul în jos în colț și meciul aproape s-a închis, de fapt. Închiderea finală este dată încă o dată de portarul englez, care chiar se prostește în această finală. Pentru Klopp este a doua finală a Ligii Campionilor pierdută, după cea din 2013 când, la cârma lui Borussia Dortmund, a fost învins de Bayern Munchen în derby-ul german.