Campioni: Inter aproape de isprava de la Camp Nou, Napoli dezamăgește

Inter furie pentru înfrângerea nemeritată de la Barcelona (2-1): după golul lui Lautaro, catalanii revin grație lui Saurez și unei erori senzaționale a arbitrului – Napoli a lovit 3 posturi dar nu a trecut de egalul din Belgia.

Furie Inter, dezamăgire Napoli. Miercuri în Liga Campionilor nu rezervă bucurie echipelor locale, care s-au întors acasă din meciurile lor din deplasare cu o înfrângere și un egal. Paradoxal, însă, cei care pierd ies mai bine decât cei care au marcat zero puncte: remiza azzurrilor de la Genk lasă, de fapt, mai multe senzații negative decât knock-out-ul nerazzurilor de la Barcelona, ​​într-adevăr gruparea lui Conte se poate mândri cu o performanță de mare. tactici de caracter și organizare, ruinate doar de magia campioanelor blaugrane și a arbitrului Skomina. Penalty-ul nea dat lui Sensi după un contact cu Arthur a meritat măcar o recenzie la Var, mai ales că golul lui Suarez a sosit la următoarea piesă: când spui un episod decisiv...

„Arbitrul m-a avertizat că mă va da afară la următorul protest, respectul este scris pe jachetă și i-am cerut asta, pentru că arbitrii trebuie să-l aibă pentru oricine vine aici la Barcelona să joace fotbal – mârâia Conte în sala de presă. – Port această amărăciune cu mine pentru că vorbim de un arbitru care are experiență și nu de cel mai recent venit care poate fi influențat”.

Episodul ofensiv nu face decât să sporească regretele lui Inter, până atunci autorul unui meci practic perfect, atât în ​​faza defensivă, cât și în ofensivă, de altfel încă din start. Golul lui Lautaro Martinez din minutul 3 a pus-o la vale și părea preludiul unei isprăvi binemeritate. De fapt, nerazzurri au jucat o primă repriză somptuoasă, închizând toate spațiile pe Barça și apropiindu-se de 2-0 de mai multe ori, evitat doar de un mare Ter Stegen (salvarea lui pe Lautaro a fost nebună) și de acel strop de frenezie tipic lui. cei care nu este obișnuit cu anumite etape.

Totuși, o astfel de performanță obligă la o mare cheltuială de energie, iar de fapt în repriza secundă echipa lui Conte a scăzut, permițând Barcelonei să se poziționeze definitiv în trocarul lor. Iar când Suarez, la un minut după penalty-ul ofensat, a inventat 1-1 cu un voleu strigat cu piciorul drept (58’), echilibrul s-a răsturnat definitiv, și, și mai ales, pe plan psihologic. Messi, desfășurat surprinzător de Valverde, s-a aprins chiar în momentul în care meciul începea la egalitate, găsind serpentina potrivită pe care obișnuitul Suarez a transformat-o în finala de 2-1.

„Îmi este greu să vorbesc în termeni pozitivi când pierzi, sunt înfrânt”, a replicat Conte. – Nu trebuie să mergem acasă fericiți pentru că am pierdut și situația din Liga Campionilor este compromisă.” În realitate, lucrurile nu stau chiar așa: nerazzurrii mai au posibilitatea de a se califica, cu condiția să nu rateze dubla repriză cu Borussia Dortmund, adevăratul rival al grupei și acum la 3 puncte în urmă.

Situația lui Napoli este cu siguranță mai bună, fie și doar pentru că victoria asupra lui Liverpool nu este anulată, dar cert este că nu a fost nevoie de egalul de la Genk. Azzurrii au avut posibilitatea să dirijeze serios calificarea, în schimb s-au lăsat înhămat la 0-0 de Cenușăreasa grupei și acum, datorită reușitei roșiilor cu Salzburg (4-3), cu siguranță se redeschid jocurile. . Vina unei prime reprize nefericite, în care azzurrii au ratat câteva goluri marcate, la fel ca acum un an împotriva Stelei Roșii.

Deci acel pas greșit a costat calificarea, aici însă, grație unei grupe mult mai accesibile, nu este încă cazul să ne alarmăm, totuși, cert este că Napoli, încă o dată, se dovedește incapabil să exploateze punctele de meci, lipsă care este orice altceva decât secundar atunci când vrei să concurezi la cel mai înalt nivel. Mai presus de toate, Milik este în bancă, nefericit fiind cel mai rău Calloni în cel puțin trei situații de marcare, trimis în schimb prost pe lemne sau off.

Dar remiza 0-0 nu este singura notă negativă a acestei miercuri: există și afacerea Insigne, trimisă în tribune de Ancelotti din cauza unei alegeri tehnice. Un fapt inexplicabil, dacă nu există ceva în spate care, deocamdată, nu a ieșit încă la iveală.

„Nimic în special, îl văzusem lipsit de strălucire la antrenament, așa că am preferat să-l păstrez proaspăt și să-l pregătesc bine pentru următorul meci – trecut peste antrenorul albastru. – Nici nu trebuie să vă faceți griji pentru rezultat, am înscris 4 puncte în două meciuri. Acum este dublu împotriva Salzburgului, am învins Liverpool, nu cred că multe echipe pot face asta. Suntem bine poziționați.”

Adevărat, la fel cum acesta cu Genk este o altă ocazie pierdută la fel ca cea cu Cagliari în ligă. Nu o încurajare bună pentru meciul de duminică de la Torino, spre deosebire de un Inter care, în ciuda înfrângerii, poate privi Juve cu conștientizarea că acum este gata să o joace pe picior de egalitate cu orice adversar.