Liga Campionilor - Roma, remiza indrazneata si dezamagitoare cu Bayer: 4-4

Roma dezamăgește din nou: în urmă cu două goluri după câteva minute, își revin și chiar preiau conducerea dar la 4-2 își pierd capul și sunt incredibil de depășiți în ultimele minute de nebunie – Două goluri la jaf de la De Rossi, obișnuitul liber -lovitura lui Pjanic și golul lui Iago Falque nu sunt de ajuns: acum Roma e ultima

Roma se aruncă. Remiza lui Leverkusen, rezultat care ar fi fost primit destul de bine în ajun, ar trebui înțeleasă ca o semiînfrângere în lumina a ceea ce s-a întâmplat la BayArena. Joc nebun ca niciodată, distractiv și incitant pentru fanii neutri, puțin mai puțin pentru cei de la Roma. Care, în ordine, și-au văzut echipa începând foarte prost, se ridică cu un val de mândrie, preiau terenul ca un mare în Europa, se aruncă într-o finală incredibilă.

Așa rămâne un 4-4 absurd și periculos, care complică viața în continuarea lotului. Giallorossi rămân ultimii în grupă și caută următorul meci (la Olimpico împotriva germanilor) ca un adevărat play-off: pe 4 noiembrie vor putea câștiga doar, invers ambițiile lor europene se vor sfârși într-un pod plin de regrete.

„Suntem dezamăgiți de modul în care au decurs lucrurile, dar acesta rămâne un bun punct de plecare”, a comentat Garcia. – Din păcate primim prea multe goluri, iar vina este nu numai apărării, ci întregii echipe”. Greșelile defensive (ca să nu spun ororile) deoparte, rămâne sentimentul unei Rome prea fragile la nivel mental, aproape de parcă „grădina” Ligii Campionilor, mai degrabă decât să creeze stimuli, ar genera temeri greu de rezolvat. .

Nu poate fi o coincidență că 6 dintre golurile primite până acum (8 în total) au venit în prima repriză, și asta indiferent de adversari. Pentru că demersul giallorossi, fie că se confruntă cu Barcelona sau cu Bate Borisov, este întotdeauna greșit. Chiar și la Leverkusen, în ciuda mizei, s-a organizat un start atât de prost încât a plecat aproape neîncrezător.

Nici la 20 de minute și Bayer nu erau deja în sus cu 2 goluri (două goluri de la Chicharito Hernandez, primul dintr-un penalty), ambele rezultat al unor clamoare erori defensive: pasă cu handbalul lui Torosidis dar al doilea (minge pierdută de Digne și bate ușor ușor. decât mexican) este din codul penal! Cu spatele la zid și cu un picior (abundent) în afara Ligii Campionilor, Roma începe să joace. Mari protagoniști, la fel ca sâmbătă împotriva lui Empoli, De Rossi și Pjanic.

Primul marchează 2 goluri de jaf (30’ și 38’), al doilea, după ce a servit asistența partenerului său, oferă echipei sale conducerea cu specialitatea casei (acum se cuvine să o spunem): lovitura liberă de la limită. Bosniacul îi ia de parcă ar fi fost penalty-uri atât de mult încât coechipierii săi fac totul pentru a le obține, chiar și prin mijloace ilicite: acesta, de exemplu, propice Nainggolan „alunecând” pe adversar, totul cu amabila colaborare a arbitrului Kassai. . Care, să spun adevărul, a făcut mai multe greșeli de ambele părți.

Nemții au fost nevoiți să rămână în 10 pentru un fault al lui Papadopoulos asupra lui Gervinho (ocazie clară de gol), la fel pentru giallorossi pentru o intervenție a lui Nainggolan (avertizat deja pentru o simulare stângace) asupra lui Hernandez. În orice caz, Roma s-a trezit cu un gol în sus și, în minutul 73, avantajul s-a dublat chiar: asistența lui Gervinho pentru Iago Falque și un punct în senzaționalul 2-4. Joc pe gheață? Nicio sansa. Pentru că la această echipă orice este posibil, chiar și să fii prins cu un avans de 2 goluri la doar câteva minute de la final.

In minutul 84 Kampl l-a prins pe joker din afara careului si, 2' mai tarziu, Mehmedi a gasit 4-4 gratie a enemea ingeniozitate a departamentului defensiv al lui Garcia. Iar în refacere Hernandez, în neîncredere generală, a ajuns chiar să facă 5-4, arătând încă o dată toate limitele personalității romilor. Va trebui să le rezolve dacă vrea să meargă înainte în această Liga Campionilor devenită acum foarte grea: va fi nevoie de cel puțin două victorii cu Bayer și Bate Borisov, rezultate care, de altfel, s-ar putea să nu fie suficiente.

De fapt, multe vor depinde de Barcelona, ​​care în ultima zi (probabil fără alte goluri în clasament) va apărea la Leverkusen imediat după ce i-a provocat pe Giallorossi pe Camp Nou (și acolo, totuși, punctele vor încă). fie grea). Toate acestea din cauza 2’ de nebunie, de aceea la Roma, în ciuda remizei în deplasare, chiar nu este momentul să sărbătorim.