Liga Campionilor: Roma se califică, dar sunt supuși huiduielilor pentru egalul mediocru cu Bate

Performanță nefericită a giallorossi care nu reușesc să câștige nici măcar împotriva bielorușilor lui Bate Borisov, dar care se califică în optimile de finală datorită Barcelonei care îl oprește pe Bayer Leverkusen - Szczesny salvează rezultatul - Hudă la final - Pallotta împotriva Curvei Sud - Garcia : „Calificarea contează”

Calificat și inundat de huiduieli. Roma primește doar o egalitate împotriva lui Bate Borisov, dar finalul 0-0 le permite totuși accesul în turul doi. Mulțumesc și Barcelonei, sau mai degrabă portarului său Ter Stegen, care a împiedicat Bayer Leverkusen să câștige și să se califice. Ceea ce a contat cu adevărat, într-un fel sau altul, s-a realizat, dar acest lucru nu este suficient pentru a calma un mediu de foc care se limitează la ostilitate. Olimpico, golit în mare măsură de protestul ultrașilor, a însoțit cu teamă cei 90’ ai meciului, pentru a-și exprima apoi disidența la final cu o pădure de huiduieli asurzitoare.

Greu, în memoria vie, să-ți amintești o altă calificare primită atât de rău, încât să declanșeze reacția lui James Pallotta. „Este frustrant pentru băieți să audă aceste fluiere după ce un obiectiv a fost atins – a tunat președintele romului. – Trebuie să știi să crești și să nu mai arunci cu noroi în jucători și personal, ai nevoie de respect. Acești jucători merită o altă scenă și un alt public”. Cuvinte dure, care vor face și mai amară bătălia cu Curva Sud.

Pe scurt, o petrecere ruinată, dar totuși o petrecere. Giallorossi ajung în optimile de finală, gol care lipsea de 5 ani (președinte era Rossella Sensi, antrenorul Claudio Ranieri) și asta contează cel mai mult. Modalitățile autorizează însă critici legitime, mai ales din punct de vedere mental: mai mult de „11 lupi flămânzi” (citat de Garcia) pe teren am văzut jucători speriați, goliți de tensiune și de mediu.

Și așa, Bate Borisov, care a ajuns la Olimpico cu obligația de a câștiga, și-a făcut curaj și și-a ridicat încet centrul de greutate. În repriza secundă Roma a încercat să înscrie și ar fi reușit dacă Dzeko mai întâi și apoi Florenzi nu ar fi înghițit două ocazii senzaționale. Cel mai tare al meciului, fără nicio îndoială, a venit de la bieloruși în minutul 68: Szczesny a fost miraculos în respingerea șutului lui Gordejchuk cu un șut sigur (la 2 metri de poartă) și a salvat un egal fundamental.

În acel moment Olimpico a abandonat definitiv intențiile de victorie și a început să asculte de Leverkusen, unde un mare Ter Stegen i-a oprit pe compatrioții săi de la un succes care ar fi răsturnat orice scenariu. În toate acestea, Bate a continuat să joace pentru ocaziile sale, iar în minutul 78 a fost aproape de a marca din nou prin Mladenovic. Ultimul inel, în plină refacere, a venit de la Nainggolan, care i-a speriat pe bieloruși cu un șut cu piciorul stâng din afara careului.

La fluierul final al lui Atkinson, stadionul și-a ținut răsuflarea încă un minut, interminabil (încă mai jucau la Leverkusen), apoi, imediat după calificarea la matematică, a explodat în toată disidența cu pădurea de huiduieli descrisă mai sus. „Echipa a făcut totul pentru a câștiga – a comentat Garcia. – Nu se poate spune că am jucat prost, am încercat și oricum știam că până și o remiză ne poate ajunge. Calificarea a contat și într-un mediu atât de dificil merită și mai mult”.

Antrenorul francez poate răsufla ușurat, dar nu suficient pentru a șterge îndoielile și nedumeririle Romei. Munca pentru a deveni mare este încă lungă și duminică va avea loc imediat meciul de la Napoli, cel mai rău care s-ar putea întâmpla. Pe scurt, vremea să ne bucurăm încă nu a sosit.