CHAMPIONS LEAGUE – Juventus suferă, dar câștigă primul tur (1-0) cu Monaco

CHAMPIONS LEAGUE - Bianconerii încep prost din cauza anxietății clasice de performanță dar Buffon salvează jocul - Juve câștigă încredere în repriza secundă și Vidal transformă un penalty controversat asupra lui Morata - Allegri: „Rezultatul este bun și nefiind primit un gol acasă ne ofera un mic plus pentru retur. Dar Monaco s-a dovedit a fi o echipă adevărată.”

Primul a dispărut. Cu puțină distracție și câteva prea multe riscuri, dar pe de altă parte, când vine vorba de sferturile de finală ale Ligii Campionilor, ceea ce contează cu adevărat este rezultatul. Juventus a câștigat și, în plus, fără să încaseze un gol, motiv pentru care, una peste alta, chiar nu e nevoie să fii pretențios. Și atunci Monaco s-a dovedit a fi o echipă adevărată, capabilă să o joace frontal, deși în felul său, împotriva unui adversar superior din punct de vedere tehnic. Pe scurt, 1-0 de la Stadion nu va rămâne în istorie, dar cine știe dacă poate ajuta să ajungă.

„Rezultatul este bun, a nu fi primit un gol pe teren propriu ne oferă un mic avantaj în vederea manșei secunde – analiza lui Allegri. – Monaco s-au arătat organizați atât în ​​apărare, cât și în atac, au tehnică și fizicitate și pot crea oricând probleme. Știam asta înainte și știm și mai bine acum că i-am cunoscut. Trebuie să ai răbdare împotriva lor, altfel te vei expune că s-a întâmplat în primul sfert de oră”.

Într-adevăr, începutul tremura. Juventus, aliniată așa cum era de așteptat cu un 4-3-1-2 și Pirlo în sala de control, a suferit de clasica „anxietate de performanță”, așa cum s-a întâmplat adesea, să spun adevărul, în Europa. Și așa Monaco-ul lui Jardim, a jucat cu un cameleonic 4-2-3-1 (în faza de non-posedare a devenit 4-4-1-1), a riscat chiar să preia conducerea. Foarte bun Buffon să-i spună nu lui Ferreira Carrasco (10’), salvând un joc care ar fi putut lua o întorsătură foarte proastă.

După sperietură, Doamna a început să se joace. Nu cu ușurința tipică campionatului, dar în creștere, totuși. Două ocazii foarte în prima repriză, ambele prost irosite: mai întâi Tevez (26’, lovitură lent la câțiva metri de Subasic), apoi Vidal (45’, corner cu piciorul drept dintr-o poziție foarte bună). Am mers la vestiar cu senzația că s-a terminat ce era mai rău și că golul poate ajunge în orice moment. Și de fapt, la începutul reprizei secunde, iată episodul decisiv. Splendidă aruncare a lui Pirlo pentru a-l demarca pe Morata și un fault clar al lui Carvalho: arbitrul nu a avut nicio îndoială să arate spre fața locului.

Dublă greșeală, imagini „în mână”: contactul a avut loc în afara careului și în orice caz urma să fie pedepsit cu cartonaș roșu, nu galben. În orice caz, Vidal nu a ezitat și l-a deplasat pe Subasic cu o rachetă sub cruce (57’). Golul a făcut meciul și mai emoționant decât până acum, pentru că punctul forte al lui Monaco cu siguranță nu este atacul (doar o lovitură de cap a lui Berbatov doar la lat de puncte de raportat) și Juve, toate lucrurile luate în considerare, ar fi putut fi suficient chiar și așa.

Miercurea viitoare francezii vor trebui să se descopere, iar bianconerii vor putea beneficia de ceva mai mult spațiu. Discursul de calificare nu este închis, Doamne ferește, dar cu siguranță este la vale. Iar visul Champions League prinde din ce în ce mai mult contur.