Liga Campionilor: Juve se califică, dar pierde primatul la Sevilla, fostul Llorente îi înjunghie

Un gol al fostului Llorente i-a pedepsit pe alb-negrii care au cedat la Sevilla (1-0) și au pierdut conducerea în grupă în avantajul lui Manchester City: acum riscul egalului este mare, iar Juve se teme că va trebui să înfrunte Barcelona, Real sau Bayern în optimile de finală – O centrare a lui Dybala nu a fost suficientă, cu Buffon cel mai bun dintre alb-negri

O înfrângere care te-ar putea costa scump. Cât de mult vom ști abia luni viitoare, când adversarul din optimile de finală va ieși din urna de la Nyon, dar până atunci e sigur să pariez că nimeni la Juventus nu va dormi liniștit. Înfrângerea de la Sevilla și victoria simultană a lui City asupra lui Borussia Moenchengladbach au decretat cel mai rău scenariu: bianconerii doi în spatele englezilor, bătuți ironic atât în ​​manșa, cât și în manșa secundă. Asta înseamnă că unul dintre Barcelona, ​​Bayern Munchen și Real Madrid s-ar putea întâmpla în optimile de finală, sau bogeymen pe care nimeni nu și-ar dori vreodată să-i întâlnească în drumul lor.

„Îmi pare rău, dar nu vreau să aud de dezamăgire”, s-a gândit Allegri. - Ceea ce a contat cu adevărat a fost trecerea prin, atunci e clar că ar fi fost mai bine să o faci mai întâi. Poate că vom evita Bayern, Barça și Real, în orice caz, dacă vrei să avansezi în Liga Campionilor, mai devreme sau mai târziu trebuie să-i întâlnești.” Toată vina lui Fernando Llorente, fost descărcat gratuit în vară (cine știe de ce) capabil să o străpungă pe Buffon și să o condamne astfel pe Doamna pe locul doi în grupă, precum și să o aducă pe Sevilla în Europa League.

Exact opusul a ceea ce a făcut Morata, s-a transformat, în ciuda lui, în chipul simbolic al înfrângerii. Spaniolul, care până acum a fost întotdeauna perfect în Europa, a înghițit două ocazii senzaționale care i-ar fi putut schimba istoria lui și a echipei. „Anul acesta a avut niște suișuri și coborâșuri, dar în cupă a marcat mereu – a comentat Allegri. – A făcut un meci bun, atunci se poate întâmpla să greșești”. Totuși, erorile în cauză (tap-in-uri de prag nereușite în minutul 25 și în minutul 91) sunt prea senzaționale pentru a fi transmise pe furiș, un pic ca nesiguranța unui băiat care, în intervalul de câteva săptămâni, a devenit un „fenomen nou” în rezerva lui Mandzukic.

Apoi este un gust amar în gură pentru o înfrângere esențial nemeritată: Juve a jucat bine, a făcut multe greșeli (tot datorită superperformanței lui Rico) și a cedat (Llorente a reușit cu capul în minutul 65) exact când credea că are primul. pune in buzunar. Sevilla și-a făcut jocul (și Buffon a trebuit să facă mai multe salvari) dar bianconerii au meritat măcar o remiză.

Uneori în fotbal sunt nopți proaste, în care atacanții greșesc foarte multe (Morata) sau sunt opriți de ghinion (incredibil, în acest sens, bara transversală a lui Dybala în minutul 82), problema este că asta ar putea costa mult mai mult. decât simplele 3 puncte. Încă nu este cazul să-ți înfășori capul (printre primii sunt și Wolfsburg și Zenit), dar acum Juve sunt nevoite să-și încrucișeze degetele și să se bazeze pe noroc. Nu este cel mai bun pentru cei care, până aseară, și-au putut decide singuri destinul.