Liga Campionilor – Juve dezamăgește: doar 0-0 cu Borussia M. și Allegri ajunge sub acuzație

Bianconerii nu trec de 0-0 de acasă împotriva nemților de la Borussia M. dar rămân primii în grupă – Allegri se enervează dar ajunge în bancă pentru că l-a folosit pe Dybala abia în ultimele minute, singurul care a putut poate că au deranjat apărarea adversă – Două erori colosale de arbitraj.

Verdictul amânat. Juventus nu a depășit remiza împotriva lui Borussia Moenchengladbach și, datorită victoriei (in extremis) a lui Manchester City asupra Sevilla, a amânat orice discurs de calificare în manșa secundă. O victorie nu ar fi închis jocul matematic, asta trebuie spus, totuși ar fi fost sănătos atât din punct de vedere al clasamentului (bianconerii conduc în continuare grupa cu 7 puncte), cât și din punct de vedere moral.

Noaptea de la Stadion atestă, dacă mai este nevoie, toate problemele de personalitate ale unei echipe valide tehnic, dar incapabile să domine adversarii ca în trecut. „Sunt foarte supărat, trebuie să învățăm să înscriem și în schimb, la fel ca la Milano, am fugit – a comentat Allegri la conferința de presă. – Am avut puține ocazii curate, dar au fost o mulțime de premise pentru a marca, la fel ca împotriva lui Inter”.

Antrenorul lui Juventus a fost destul de enervat, pe de altă parte o victorie ar fi fost cu adevărat importantă pentru a reporni un motor care a fost inundat de ceva timp. Juve-ul lui pur și simplu nu poate merge: chiar și ieri, în ciuda numeroaselor șuturi către poarta lui Sommer, nu a sosit niciun gol. Apărarea continuă să riște puțin dar acest lucru, în lumina rezultatelor, nu mai este suficient. Încă o dată, ca aproape întotdeauna în sezon, alegerile lui Allegri ajung sub acuzație.

De ce să-l includ pe Dybala doar în minutul 80? Și de ce să-l înlăture pe Cuadrado, unul dintre puținii capabili să facă ravagii în apărarea germană? Și din nou: de ce să insisti pe 3-5-2 al lui Conte fără a mai avea jucătorii principali? „Cuadrado a fost obosit, a jucat multe meciuri la rând și nu a avut strălucirea lui obișnuită – a răspuns antrenorul. – Dybala este un tânăr care trebuie să crească, va deveni un mare jucător dar nu ca prim atacant precum a jucat la Palermo”.

Va fi, între timp, însă, sunt 2 meciuri consecutive fără a marca și în ambele, întâmplător, argentinianul (plătit cu 40 de milioane) a jucat doar câteva minute. Griul 0-0 al Stadionului, precum și cu compactitatea lui Borussia, se explică tocmai prin lipsa de luciditate din ultimii 30 de metri. Juve s-a trezit de multe ori în „zona roșie” germană, atât în ​​prima cât și în a doua repriză, dar nu a reușit să creeze aproape nimic.

De asemenea, trebuie spus că arbitrul scoțian Thompson a făcut tot ce a putut: mai întâi ne-a scos pe Dominguez pentru un fault asupra lui Morata aruncat pe poartă (șansă de gol mai clară decât asta...), apoi nu a acordat un penalty lui Mandzukic, care a fost scufundat. zona de același fundaș spaniol. „Adevărat, meciul s-ar putea schimba – a gândit Allegri. – Erorile arbitrului, însă, nu trebuie să devină un alibi, oricum am avut șansa de a câștiga”.

Pe scurt, antrenorul lui Juventus nu caută scuze și cine știe dacă schimbarea de atitudine (de obicei autocontrolul este mult mai mare) nu va ajuta să-și trezească echipa. Duminică va fi Atalanta, apoi, înainte de a merge la Moenchengladbach, deplasarea de la Sassuolo și derby-ul cu Torino. Calendar dur și, puncte în mână, aproape decisiv pentru restul sezonului. Care poate deveni în continuare pozitivă sau se poate scufunda în uitare. Pentru Juventus, sentința grea...