Liga Campionilor – Juve, egala pretioasa cu Borussia M: calificare in optimile de finala la un pas distanta

Juve se află acum la un pas de calificarea în optimile de finală - Remiza din revenire cu Borussia Moenchengladbach a fost dureroasă, dar foarte utilă - Prime minute palpitante și un gol mai puțin, bianconerii au luat egalarea la finalul primei reprize cu revenirea Lichtsteiner la un pas de Pogba – Hernanes exclus la începutul reprizei secunde.

Calificarea amânată, dar mai aproape. Juventus revine din Germania cu un punct important care, clasamentul în mână, îi apropie puternic de optimile de finală: aceasta (și nu este deloc puțin) partea jumătate a paharului. De altfel, în afară de rezultatul pozitiv, mai este un meci greu de comentat, al nesesmul în care bianconerii au dat dovadă de o suferință enormă.

Finala de 1-1 este aproape de Borussia Moenchengladbach, capabil să creeze multe dificultăți vicecampioanelor europene în curs, mult mai multe decât ar fi făcut să se gândească precedentul de la Torino, când echipa lui Schubert se gândise în esență să se apere. Totul este diferit în Germania, și pentru că Juventus, încă o dată, a considerat de cuviință să-și complice viața de la sine. De altfel, a fost decisivă expulzarea lui Hernanes (52’), care, în cel mai bun moment al său, a considerat de cuviință să fie dat afară pentru o intervenție inutilă asupra lui Dominguez (cel care, ironic, ar fi trebuit să aibă aceeași soartă). pe drum).

Meciul, până atunci echilibrat 1-1, a fost astfel direcționat către o singură zonă a terenului: zona Juventus. O normă întreagă de apărare a remizei nu este normal pentru vicecampionii Europei, totuși, momentul este foarte delicat și nu e nevoie să fii pretențios, cel puțin nu prea mult. „Ne-am descurcat bine la start, apoi am intrat în bucluc pentru 10’ care a culminat cu golul făcând 1-0 – analiza lui Allegri imediat după meci. – În repriza secundă am început bine, apoi Hernanes a fost eliminat și lucrurile s-au complicat foarte mult. Este o seară pozitivă, având în vedere cum au decurs lucrurile”.

Antrenorul lui Juventus se agață de rezultat și are un motiv întemeiat pentru asta: optimile de finală sunt foarte aproape și doar o sinucidere sportivă i-ar putea smulge din mâini. Juve-ul lui continuă însă să arate problemele obișnuite de joc și asta, după trei luni de „răbdare”, nu se justifică ușor. Ieri a trecut și el în urmă, o constantă în acest sezon, și a ajuns să manifeste o nervozitate semnificativă: după Chiellini, care a fost exclus cu Sassuolo în urmă cu o săptămână, Hernanes a părăsit 10 dintre colegii săi.

„Trebuie să creștem mult în ceea ce privește caracterul – a explicat antrenorul. – Întotdeauna spun că nu trebuie să ne enervăm, apoi mai există faptul că într-un moment fără rezultate s-ar putea să apară reținere”. Lucrurile de la Borussia Park au mers imediat prost. După ce Buffon a bătut bara transversală, nemții, nevoiți să câștige din motive de clasament, au găsit primul gol cu ​​Johnson, bun să exploateze ingeniozitatea lui Chiellini și să-și aducă echipa cu 1-0. Acolo Juve s-a trezit și a început să avanseze bărbații și centrul de greutate.

În minutul 39, Evra a văzut o lovitură de cap periculoasă respinsă, iar în minutul 45, chiar la finalul reprizei, Pogba i-a făcut un pas delicios pe picioarele lui Lichtsteiner, care tocmai a revenit de la o operație la cord și a fost imediat decisiv. Repriza a doua a părut promițătoare, apoi expulzarea lui Hernanes și încă o seară de suferință pentru Lady, culminând cu foarte ocazional Stindl (miracolul lui Buffon la un tap-in apropiat) și Hazard (o altă mare abatere de la Căpitan, aceasta săritură). cu ajutorul barei transversale). La fluierul final al lui Kuipers, mai degrabă decât satisfacție, ar fi corect să vorbim despre un oftat de ușurare. Același pe care îl poate trage Allegri: echipa sa, împotriva lui Torino și Borussia, a trebuit să obțină rezultate. Pentru joc, dacă este necesar, revizuiți mai târziu.