CHAMPIONS LEAGUE – Juve galactica: a învins Real Madrid cu 2-1 cu goluri de la Morata și Tevez

Cu un joc magistral și un presare furioasă, dar motivată, bianconerii au câștigat primul tur al semifinalei Ligii Campionilor, învingând Real Madrid mult mai mult decât spune rezultatul: de la fostul Morata și de la Tevez (din penalty, după a lui) goluri de la Juve, de la Cristiano Ronaldo remiza de moment spaniolă – Allegri fericit.

O Juve „galactică”. Bianconerii au învins Real Madrid și au câștigat astfel primul tur al semifinalei Ligii Campionilor, penultimul pas înainte de finala din 6 iunie. Un test de forță cel al Doamnei, mult mai mult decât spune finala de 2-1. Pentru că la Stadion, în fața campioanei Europei în curs, am văzut o echipă lucidă și hotărâtă, deloc intimidată de adversari. Problema calificării rămâne foarte deschisă, Doamne ferește, și e sigur că, peste o săptămână, Bernabeu-ul va avea nenumărate capcane rezervate, dar Juventus a demonstrat că o poate juca, mai mult, fără prea multă frică reverențială.

„În ajun aș fi semnat pentru a câștiga cu 2-1 – s-a bucurat Massimiliano Allegri. – Sunt mulțumit de ceea ce au făcut băieții, au avut meritul să se confrunte direct cu Real Madrid, nu a fost ușor. Trebuie să știi să joci aceste meciuri, să înțelegi când să împingi și când să te descurci: cred că, din acest punct de vedere, echipa a crescut foarte mult de la începutul sezonului. Sunt foarte mulțumit de maturitatea cu care am înfruntat această Liga Campionilor, oricum se termină”.

Marele câștigător al serii este doar el. Antrenorul lui Juventus a pregătit perfect meciul: 4-3-1-2 cu Sturaro la mijloc și Vidal în trocar, un fel de balama bună la deschidere și închidere în funcție de moment. Și așa Real Madrid, pus pe teren de Ancelotti cu un 4-4-2 atipic (Ramos și Kroos la mijloc, James și Isco pe flancuri, Ronaldo și Bale în atac), a derapat din start. Gata de plecare și Sturaro, preferat de Pereyra împotriva tuturor pronelor, îl comite pe Casillas cu o piatră de la distanță. Câteva momente mai târziu Morata, un mare fost al meciului, încearcă să surprindă cu un lob de la marginea zonei.

Golul a fost copt și Juve l-a găsit în minutul 9: șutul lui Tevez cu piciorul drept în corner, o depășire a lui Casillas și un tap-in al atacantului spaniol, care a început într-o poziție regulată. Acțiune spectaculoasă (27 de pase, record absolut al Ligii Campionilor, a depășit chiar și Bayernul lui Guardiola!), la care participă toți jucătorii cu excepția lui Buffon și Sturaro. Scorul 1-0 exaltă Juve dar, în același timp, îi trezește pe campionii Europei. Presiunea crește și, în consecință, Allegri scade în propria jumătate. Greșeală gravă, deși aproape imposibil de evitat. Pentru că blancos, deși lipsiți de direcția lui Modric și de cinismul lui Benzema, au o mulțime de campioni pe teren.

În minutul 27 Carvajal și James inventează o acțiune spectaculoasă din dreapta pe care Ronaldo, ca de obicei, o transformă în gol: 1-1. Este cel mai dificil moment al meciului, cel în care bărbații lui Ancelotti ar putea prelua scaunul, poate definitiv. În minutul 41, Isco a pătruns în locul lui James, columbianul a trebuit doar să împingă pe poartă, dar a lovit senzațional bara transversală. Mergem la pauză la un scor de egalitate, cu senzația că Madridul ar putea lua conducerea în orice moment. Și în schimb intervalul îi merge mult mai bine pentru Juventus.

Rânduri scurte și apăsare furioasă, la fel ca în primele minute: rețeta funcționează și în minutul 57, la reluare, se dovedește devastatoare. Tevez începe minge și lanț și îl țintește pe Carvajal, tânărul spaniol îl elimină și Atkinson, chiar dacă a greșit nerezervând, fluieră sacrosantul penalty. Apașul merge chiar pe loc, șut central și 2-1 Juve (58’). Ultima jumătate de oră este aproape perfectă: Allegri merge în apărarea de 5 oameni (în interiorul lui Barzagli pentru Sturaro) iar spaniolii, deja în dificultate înainte, nu mai sunt în stare să se facă periculoși. În ultimele minute ar fi loc chiar și pentru un al treilea gol, dar Llorente (care a intrat în locul lui Morata în minutul 77) a irosit două ocazii excelente. Astfel se încheie 2-1, o victorie importantă care lasă însă foarte deschisă discuția de calificare.

„Putem reveni, dar va trebui să avem răbdare – comentariul amar al lui Carlo Ancelotti. – Ne-au așteptat, la un moment dat eram în control dar nu am fost foarte lucizi și impreciși”. „Avantajul este minim – a confirmat Gigi Buffon. – Totuși, echipa crește, toți vorbim despre Europa”. Pe scurt, convingere și picioarele pe pământ, amestecul potrivit pentru a face față năpădului lui Bernabeu. Miercurea viitoare va fi o luptă, dar Real Madrid va trebui să-l recupereze. Și asta, având în vedere premisele, este deja o victorie.