Liga Campionilor: Visul lui Napoli se termină la Stamford Bridge, care încă iese în aplauze

Azzurrii luptă până la capăt, dar se predau în prelungiri experienței și puterii fizice mai mari a lui Chelsea - De-a lungul celor două meciuri și pentru jocul arătat, bărbații lui Mazzarri cu siguranță nu au meritat calificarea - Inler și Lavezzi conducând, Cavani seara nu, apărare sub acuzare – Drogba decisiv, Terry și Lampard.

Visul european de la Napoli a naufragiat în adâncurile Tamisei. De altfel, la Stamford Bridge, ambițiile unei echipe care până acum nu arătase niciodată limite și temeri reverențiale au fost spulberate, aproape ca și cum ar fi jucat de o viață în Liga Campionilor. Totuși, ieri seară, Napoli a arătat lumii toată lipsa de experiență, care la aceste niveluri este aproape întotdeauna fatală.. Un gust amar rămâne în gură pentru că am pierdut o ocazie istorică, care ar fi fost calificarea în sferturile de finală, împotriva unui adversar puternic, dar departe de a fi imbatabil, dar acum nu trebuie să facem greșeala de a arunca totul. Victoriile asupra lui Manchester City, Villarreal și Chelsea au fost fapte extraordinare, pentru o echipă care a căzut exact când trebuia să-și facă treaba. Experiența va servi pentru viitor, despre care Napoli speră să fie mai aproape ca niciodată.

MECI

Oricine nu văzuse meciul și citise doar rezultatul final s-ar putea gândi la un meci cu sens unic, dar lucrurile nu au mers așa, sau cel puțin nu imediat. De altfel, în primele 20 de minute Napoli a fost aproape de a marca de 4 ori: în această ordine Hamsik, Lavezzi, Cavani și din nou slovacul au tras în gol spre poarta lui Cech, ratând golul care, fără îndoială, ar fi înclinat meciul în favoarea lor. Chelsea? Arăta ca echipa înspăimântată văzută la San Paolo, un colos pe marginea unei prăpăstii doar pentru a fi împins în jos. Dar Blues au jucători de clasă și decenii de experiență, oameni ca Terry, Lampard și Drogba, pe scurt, adevărați campioni pe care Napoli nu îi are (citește tabelul marcatorilor ca să crezi). Și așa golul ivorianului a sosit cu prima ocazie bună, splendid la capul o minge moale a lui Ramires.

Azzurrii au simțit lovitura, dar, în ciuda a tot, au avut din nou ocazia să o doboare pe Chelsea. Păcat că Cavani nu a fost seara, altfel vorbim astăzi despre un cu totul alt rezultat. Chelsea a câștigat încredere minut după minut, doar pentru a scăpa din aburi în repriza secundă. Gata de plecare și avantajul lui Napoli a dispărut: o lovitură de colț dată de Campagnaro și o lovitură de cap a lui Terry, una dintre cele mai criticate din conducerea lui Villas Boas. În ciuda loviturii groaznice unu-doi, azzurrii au avut un val de mândrie care i-ar putea duce în sferturi de finală, datorită piciorului drept încrezător al lui Inler (cel puțin pentru Cech).. Era minutul 54, trebuia să ții „doar” încă 36. Dar Napoli nu are caracteristicile pentru a controla meciurile, motiv pentru care nu ar fi trebuit să lase niciodată mingea în mâinile englezilor. Ceea ce nu va mai fi ceea ce erau acum câțiva ani, dar mai au oameni capabili să facă diferența, mai ales dacă primesc cadouri precum penalty-ul comis de Dossena. Care a fost nevoia de a prinde mingea cu mâna în zonă? Mijlocașul albastru încă se întreabă, dar între timp Lampard i-a mulțumit. Rezultat 3-1, toate în perfectă egalitate. Dar în prelungiri, cine are cea mai nervoasă energie câștigă și Napoli nu mai avea niciuna. Și așa a mers Chelsea să ia biletul pentru sferturile de finală (mulțumită pietrei lui Ivanovic), în timp ce azzurrii așteptau neconsolați fluierul final al lui Brych. A mers prost, dar poate a fost corect. Acest Napoli i-a speriat pe marii din jumătatea Europei, așa cum au demonstrat demonstrațiile jubile de la Stamford Bridge, iar acesta este deja un rezultat grozav.

REACȚIILE

A arătat cu degetul ghinionul lui Walter Mazzarri, dar și lipsa de experiență a jucătorilor săi: „Un joc foarte greu. S-a inteles de la inceput cand am ratat goluri pe care de obicei nu le ratam. Am fi putut face mai mult, atât în ​​atac, cât și în apărare, ca cu ocazia penalty-ului care trebuia să fie o minge inofensivă pentru De Sanctis și a mers în schimb pe corner. Dacă acest meci ar fi fost peste doi ani, l-am fi câștigat, pentru că acești băieți sunt toți tineri. Am plătit foarte mult pentru lipsă de experiență, se remarca chiar și din exterior. Băieții au simțit atât de mult această numire”. O altă părere este președintele Aurelio De Laurentiis, care cu siguranță nu se aștepta la o înfrângere atât de grea: „Aventura s-a încheiat, vom încerca din nou la anul. Cred că echipa noastră a demonstrat o calitate superioară a jocului, dar Chelsea are senatori care știu să facă diferența în astfel de jocuri. E provincial să credem că ne lipsește experiența, a ști să jucăm fotbal contează, acestea sunt minciuni și scuze de care să te agăți. Nu vreau să aud despre lipsa de experiență la anumite niveluri ale echipei mele și nu vreau să le dau scuze.”