CHAMPIONS LEAGUE – Drogba dă Cupa lui Chelsea: Bayern plânge

Chelsea surprinzătoare a lui Di Matteo câștigă prima Liga Campionilor la Bayer care pierde astfel a doua finală consecutivă - Drogba a fost din nou protagonistul finalei care a egalat prima dată în zona Cesarini și apoi a marcat penalty-ul decisiv - Tedeschi disperat

Toate datorită lui Drogba dar și puțin lui Di Matteo. Atacantul, care va merge acum în China la curtea lui Lippi, a fost adevărata vedetă a finalei. Mai întâi a egalat scorul, în mijlocul zonei Cesarini (1-1 în minutul 88), deschizând porțile prelungirilor pentru disperarea nemților lui Bayern care erau convinși că au pus mâna pe cupa cu urechi mari după Gol fin al lui Muller și după ce a văzut un gol de Ribery anulat pentru ofsaid. Apoi Drogba a marcat punctul decisiv la penalty-uri (5-4) și a fost un triumf pentru Chelsea de la magnatul rus Roman Abramovic.

Evident, Allianz Arena nu aduce noroc echipei gazdă și acum Bayern, care pierde astfel a doua finală consecutivă a Ligii Campionilor (ultima dată a fost la Madrid împotriva lui Inter), nu poate decât să plângă.

Odată ajuns la prelungiri și apoi la penalty-uri, Chelsea, excelent dispusă de antrenorul Di Matteo care merită astfel reconfirmarea la cârma albaștrilor, și-a făcut curaj și a început să înțeleagă minut după minut că o pot face și își pot face singuri. prima Liga Campionilor. Dar fără miracol Drogba nu ar fi fost suficient. Drogba a fost adevăratul câștigător al meciului și omul în plus din clubul lui Abramovic care a câștigat prima sa Ligă a Campionilor și a adus Cupa în capitala Angliei pentru prima dată.