Liga Campionilor, aventura lui Lazio se încheie la Munchen: Bayern este prea puternic, câștigând cu 3-0 și trecând în sferturile de finală

Decalajul dintre echipa lui Sarri și campioana Germaniei este prea mare. Joc fără istorie dar Immobile a irosit prea mult

Mai mult decât o afacere. Aventura europeană a Lazio s-a încheiat într-o noapte hotărât întunecată, în care Bayern a ajuns în sferturi de finală fără prea mult efort. Decalajul dintre cele două echipe este prea evident și nu doar din punct de vedere tehnic: la Allianz Arena am putut observa diferența dintre cei obișnuiți să joace meciuri în interior sau în afara Ligii Campionilor și cei care, în schimb, au a intrat o singură dată în lotul primilor opt, mai mult de 24 de ani în urmă. Recordul lui Eriksson rămâne pe loc și aceasta, evident, nu este o veste bună pentru Sarri, care este acum chemat să țină ștacheta înaintea finalului sezonului. În joc sunt încă lupta pentru locul patru-cinci (chiar dacă acum vom avea o echipă mai puțin în clasament) și o semifinală a Cupei Italiei care să se joace cât mai bine, fără dificultățile europene implicate.

Bayern Munchen – Lazio 3-0: Kane și Müller semnează revenirea, dar ce risipă de la Immobile!

Finalul 3-0, poate, este puțin prea dur pentru Lazio, chiar dacă calificarea generală a lui Bayern este meritată. De altfel, dacă în prima manșă biancoceleștii au rămas în frunte pentru tot meciul, ieri rezistența biancoceleștilor a durat doar 38 de minute: multe (sau puține, în funcție de punctul tău de vedere) au fost de ajuns pentru ca Kane să egaleze 1 -0 pt. Roma și când Müller, la o suflare de pauză, a găsit golul doi deviând în poartă un șut al lui De Ligt (45+2’), s-a înțeles că seara bavareză va fi zgârcită de satisfacție. În toate acestea există un „dar” destul de mare, și anume ușa glisantă a meciului: Immobile, omul în jurul căruia s-au centrat speranțele lui Sarri, a devorat literalmente golul posibilului 0-1 cu un minut înainte de lovitura de cap a lui Kane, mai sus menționată, aruncând un oportunitate mai unică decât rară de a-și trimite echipa la un avans dublu în general. Nu există nicio contradovadă că Bayern nu ar fi câștigat oricum, dar cu siguranță s-ar fi trezit în fața unui munte destul de înalt de urcat, și pentru că Lazio ar fi avut o injecție de entuziasm cu o mie de fațete. În schimb, de la un posibil 1-0 în favoare, s-au trezit la pauză cu un gol: un cârlig dublu prea puternic pentru a se ridica și, de fapt, a doua repriză a scăpat fără nicio șocheală, cu Neuer practic inactiv și cu Kane. al doilea gol (66’) ca singura emoție reală. Liga Campionilor Biancoceleste se încheie astfel în prezența lui Bayern Munchen: nimic de care să-ți fie rușine, desigur, dar gustul amar rămâne pentru că nemții, ca niciodată în acest an, sunt altceva decât imbatibili.

Sarri: „Drumul nostru în Liga Campionilor rămâne pozitiv, acum să încercăm să revenim în campionat”

„După al doilea gol a început un alt joc – oftă Sarri –. Prima repriză a fost de un nivel bun, dar Bayern a fost cel adevărat: în Liga Campionilor aceste echipe scot totul, totuși am reușit să rămânem bine în meci. 1-0 nu ne-ar fi luat speranțe, 2-0 ne-a făcut să revenim la vestiar cu dezamăgire și cu puțină convingere că am putea remedia. Ar fi putut fi o altă poveste, dar decalajul tehnic există. Dacă mă gândesc la o schimbare de formație pentru finalul sezonului? În nici un caz. Drumul nostru în Liga Campionilor este neapărat pozitiv, avem mai multe victorii decât înfrângeri, după care întoarcerea se limitează la imposibil, în condițiile în care nu suntem la cel mai bun punct în ligă. Să vedem ce putem face, să încercăm să urcăm înapoi.”

Tuchel: „Acum putem sărbători! Câștigă Liga Campionilor? Da, și eu visez la asta"

„Aveam așteptări mari, ne-am dorit să ne calificăm în sferturile de finală – a subliniat Tuchel -. Primul obiectiv a fost să înscriem goluri, nu ne-am pierdut niciodată capul sau concentrarea. Minut după minut am găsit spații din ce în ce mai bune și am marcat la momentul potrivit, cred că victoria a fost meritată. Acum sărbătorim, ne bucurăm de seară, apoi de mâine vom analiza meciul și vom începe pregătirea pentru următorul meci din Bundesliga: Întotdeauna am așteptări mari de la mine. Câștigă Liga Campionilor? Echipele care ajung în sferturile de finală sunt toate vise: cluburile, suporterii și la fel...”.