Campioni, finala va fi Juve-Real Madrid

Oamenii lui Zidane suferă împotriva lui Atletico, coboară cu 2-0, dar își iau acasă a doua finală consecutivă, a treia în patru ani: la Cardiff, pe 3 iunie, vor juca împotriva lui Juventus.

Din sezonul viitor, Atletico Madrid nu va mai juca pe stadionul Vicente Calderon: derby-ul cu Real Madrid a fost oficial ultimul meci european al colchonerosului din fortul lor, pe care l-au onorat cu o victorie cu 2-1 care, insa, nu a fost suficient calificarea pentru finala din 3 iunie de la Cardiff. Real Madrid se va alătura, așadar, Juve în Țara Galilor, care va încerca o dublă istorică: pentru Zidane, care nu antrenase niciodată până acum un an și jumătate, este a doua finală consecutivă, iar o echipă nu a reușit niciodată să câștige două Liga Campionilor. la rând (întrucât competiția poartă acest nume).

Zizou, care a câștigat deja două Ligi Campionilor ca jucător cu Merengues, va încerca așadar să aducă acasă a 12-a cupă din istoria celui mai de succes club din Europa: 11 titluri în 14 finale disputate, cea împotriva lui Juventus va fi al cincisprezecelea. Cele două echipe s-au întâlnit deja o dată în finală, era 1998 și Real a câștigat la Amsterdam cu golul lui Mijatovic.