Campioni, Juve: Dybala le oferă victoria și primatul

Seara de petrecere a Ligii Campionilor pentru Juve și Atalanta – O magie de la Dybala permite echipei lui Sarri să doboare Atletico Madrid de la Simeone și să-și consolideze conducerea în grupă – Victoria asupra lui Dinamo Zagreb o ține pe Atalanta în cursă

O noapte de petrecere. Juventus și Atalanta au învins Atletico Madrid și Dinamo Zagreb și își ating astfel obiectivele respective, adică primul loc în grupă și posibilitatea de a progresa. Acestea au fost ambițiile maxime de care să ne agăți ieri, în speranța că și astăzi Inter și Napoli vor face la fel, oferindu-ne o ultimă rundă de experimentat. Să începem cu bianconerii și victoria asupra colchonerosului lui Simeone, un 1-0 în stilul perfect Allegri, semnat însă de un Dybala în varianta Sarri.

Aici, în așteptarea creșterii în ceea ce privește jocul, aceasta este poate cea mai mare noutate față de trecut: anumite talente sunt mai libere să se exprime de la brâu în sus, astfel încât Joya a revenit să-și onoreze porecla. Mai trebuie adăugat că Juve, pe tot parcursul primei reprize și uneori și în a doua, a dominat meciul așa cum i-a plăcut antrenorului lor, demonstrând că acesta ar putea fi drumul cel bun, mai ales în Europa.

„În Liga Campionilor ne exprimăm mai bine, poate pentru că avem motivații diferite, dar este o greșeală, trebuie să învățăm să ne jucăm fotbalul în toate competițiile – a confirmat Sarri. – A fost un joc cu cheltuieli mari, așa cum sunt întotdeauna meciurile din Liga Campionilor, totuși am ajuns la calificare pe un drum bun. Dybala? Este un campion într-un moment pozitiv și face diferența. Ronaldo? L-am văzut bine fizic și până la urmă a ajutat și echipa”.

Jocul de la Torino a fost intens, cu două echipe și doi antrenori la antipode, pentru o provocare care a depășit cu mult primul loc în grupă. Toate privirile erau pe Ronaldo, dar după câteva minute s-au mutat la Dybala. CR7 nu vrea, dar nu este fenomenul în acest moment: cu un Joya ca acesta și cu Higuainul văzut la Bergamo va fi greu să-ți păstrezi un loc de muncă permanent, cu excepția unui val de performanță care, totuși, în momentul de față, este nu se vede. Vai drăguț, Doamne ferește, pentru că ceea ce contează, până la urmă, este câștigul și Juventus continuă să o facă cu o voracitate înspăimântătoare.

Sarri, pentru a nu ajunge blocat în barajul Cholo, a cerut apărare și presare înaltă și echipa sa, spre deosebire de ultimele ieșiri de ligă, l-a ascultat. A iesit o prima repriza buna cu De Ligt in sfarsit la nivelurile lui Ajax si un Dybala monumental, capabil sa faca sa iasa ochii publicului Stadionului si, mai presus de toate, sa deblocheze impasul cu o lovitura de geniu de-al lui, care este să spunem o lovitură liberă dintr-o poziție aproape imposibilă pentru toată lumea, dar nu pentru el, care a plasat-o în spatele unui neîncrezător Oblak (47’). Era ultimul minut al primei reprize și Doamna a putut astfel să revină la vestiar la 1-0, rezultat care l-a obligat pe Simeone să-și varieze puțin scorul. Însă Atletico, dincolo de schimbările de vară, rămâne o echipă care dă tot ce e mai bun atunci când apără și reia, și astfel Juve a reușit repriza secundă fără prea multe griji, cu excepția unui șut al lui Joao Felix blocat de De Ligt și a unei șanse finale a lui Morata.

Bianconerii s-au concentrat în schimb înainte de toate pe reluări, fără să găsească totuși vreodată pe cea potrivită: vina tuturor, Doamne ferește, dar cu siguranță văzându-l pe Ronaldo sprintând pe teren deschis și să fie recuperat ca oricare altul, pentru a „trage” apoi în corner, spune. mult pe dificultățile portughezului, încă departe de cea mai bună formă.

Victorie și pentru Atalanta și asta cu siguranță este mai demn de știre, în primul rând pentru că este primul în Liga Campionilor din istoria sa și apoi, ceea ce este și mai important, pentru că „finala” de la Harkov, oraș gazdă al ultimei zile, cea a ciocnirea directă cu Shakhtar este valabilă. Fără cele 3 puncte de ieri și jumătatea de favoare a lui Guardiola, Cupa Bergamo s-ar fi încheiat aici, din fericire totuși totul a decurs conform planului și acum Gasperini poate chiar spera la calificare, ceva de neconceput la finalul primelor trei jocuri, când a lui era ultimul cu 0. puncte și 11 goluri primite.

Acum, însă, echipa pare să fi renunțat la entuziasmul Ligii Campionilor, atât de mult încât să dispute un meci provocator și spectaculos la fel ca în cele mai bune zile ale campionatului. Finala de 2-0 (Muriel pe penalty în minutul 27 și Gomez cu un joc grozav în minutul 47) este chiar îngustă în lumina numărului impresionant de ocazii create, dar nu contează: ieri au contat cele 3 puncte. iar Șahtiorul nu a câștigat la Manchester, nici pe tabela de marcaj.

„Rezultatul este foarte îngust pentru meci, prima repriză a fost mai luptată și mai greșită în timp ce noi am dominat repriza secundă de departe – a comentat Gasperini. – Cu încă un gol sau două am fost și mai fericiți, dar am vrut să câștigăm și am făcut-o bine. Am arătat că prima manșă a fost un episod, acum mergem în Ucraina să jucăm pentru el”.

Pe 11 decembrie va fi nevoie de o altă victorie și, la fel ca ieri, de ajutorul lui City, pe care nu trebuie să-l piardă la Zagreb: dacă se va întâmpla acest lucru, Atalanta va ajunge pe cei mai buni 16 din Europa, realizând astfel cea mai mare ispravă din istoria sa. Pentru Juve, în schimb, va fi o seară liniștită la Leverkusen, pentru un meci important doar pentru Bayer, încă în cursă cu Atletico de parcurs. Toate foarte frumoase, în speranța că poate deveni chiar splendidă.