Campioană, Visul Juve: 3-0 la Barcelona

Este o Juve de poveste care se răzbună în finala din 2015 împotriva catalanilor: mai are de jucat manșa secundă, dar între timp oamenii lui Allegri șterg pe Barça cu un 3-0 sec și binemeritat – două două de la Dybala și gol de Chiellini – Buffon decisiv pe Iniesta.

Juve, este o noapte pentru înalte. Drumul până la Cardiff este încă lung, dar nu chiar atât de imposibil: în prima manșă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, bărbații lui Allegri joacă jocul perfect, lichidând Barcelona cu un 3-0 sec și, între timp, răzbunându-se pentru ultimele două pierdute. cu ani în urmă la Berlin.

Bianconerii au început foarte puternici cu un super Dybala care a marcat de două ori în prima repriză: o salvare decisivă a lui Buffon asupra lui Iniesta a sosit și ea chiar înainte de 2-0. Apoi blaugranii încearcă să reacționeze, dar nu sunt aproape niciodată periculoși. Pe de altă parte, mașina de război pusă în funcțiune de antrenorul Allegri este impecabilă: Juve ține ritmul sus, denotând o condiție fizică net superioară adversarilor și „foamea” de vremuri mai bune.

În repriza secundă, Chiellini rotunjește rezultatul, în timp ce Barcelona recriminează pentru o mână în careu de către fundașul albastru însuși: jocul poate lăsa unele îndoieli, dar nu afectează câtuși de puțin performanța capitală a întregii echipe și mai mult de rezultat meritat, chiar dacă foarte rotunjit în scor. Miercurea viitoare returul de la Camp Nou: victoria cu 6-1 în fața lui PSG cere prudență, dar cu aceste Juve, visarea este mai mult decât legitimă, este o datorie.