Campioni, Juve: CR7 marchează din nou, dar Ajax nu cedează (1-1)

Cristiano Ronaldo nu dezamăgește niciodată și la Amsterdam deschide scorul cu un gol fantastic, dar tinerii Ajax profită de o greșeală a lui Cancelo și egalează – Totul se joacă în manșa secundă de marți

Ciocnirea contrariilor se încheie la egalitate. Primul tur dintre cicada Ajax și furnica Juve se încheie cu un no contest care amână totul până marțea viitoare, când unul dintre cei doi va merge în semifinale, iar celălalt va fi inevitabil eliminat acasă. Cea de la Torino va fi așadar o confruntare între două filozofii foarte diferite, dar ambele eficiente, așa cum am văzut deja ieri seară. Bineînțeles, finala de 1-1 schimbă și mai mult balanța calificării către Juve, tot în virtutea numărului mai mare de campioni prezenți în lot, cu condiția însă să nu facă greșelile lui Real Madrid, literalmente devastat de mix. de îndrăzneală și calitate a lui Ajax, ale cărui fenomene baby, deloc surprinzător, sunt asediate de cluburi de top din toată Europa.

Unul dintre aceștia, de exemplu, este îndrăgit de alb-negri, care l-au identificat drept omul potrivit pentru a întări (și a întineri) apărarea: Matthijs De Ligt a convins și ieri și cuvintele lui Paratici înainte de meci („în seara asta joacă cu ei, anul viitor nu știu”) aprind mai mult de un far asupra negocierii. Dar prezentul se referă la sferturile de finală și acestea sunt încă în balanță: remiza 1-1 de la Cruijff Arena îi oferă Doamnei un ușor avantaj, dar este prea puțin pentru a crede că a depășit deja obstacolul. Și pentru că Ajax a arătat că nu a ajuns aici întâmplător și că o poate juca cu șanse mari, deși cu limitările obișnuite ale unei școli care a fost mereu studiată și admirată, dar, proporțional, mult mai puțin reușită decât a noastră.

Olandezii cu siguranță nu improviză nimic: posesia mingii, pressingul înalt, triangulațiile strânse și mult, mult, ritm alcătuiesc un scor plăcut și eficient, cel puțin până la prima greșeală. Fie din cauza cheltuirii enorme de energie pe care o cere un astfel de fotbal, fie din cauza vârstei fragede, Ajax ajunge mereu să primească ceva și aici intră pe teren Allegri, unul dintre cei mai buni (dacă nu cel mai bun) din lume la jocul greșelile altora, mai ales dacă se repetă.

Și uite așa, după ce a făcut să tremure Arena cu Bernardeschi, Juve a luat conducerea la finalul primei reprize cu obișnuitul Ronaldo, foarte bun la începutul acțiunii la mijlocul terenului, servindu-l pe Cancelo și cu atât mai mult la finalizarea după o centrare de la pupitre. compatriot (45'). De apreciat, mai mult decât lovitura de cap cu o lovitură aproape sigură, liniuța de 30 și mai mulți metri care a tăiat literalmente în două apărarea lui Ten Hag, foarte bun la menținerea liniei sus și la începutul acțiunilor, cu atât mai puțin la citirea mișcărilor din spaţiile adversarilor. Juve a urcat așadar cu un gol la pauză, în ciuda suferinței primei reprize, în care olandezii au fost aproape de a marca în cel puțin două ocazii, una cu Ziyech (excelent Szczesny), cealaltă cu Van de Beek.

Prea multă grație și de fapt Zeul fotbalului a întors imediat favoarea la începutul reprizei secunde: o minge proastă pierdută de Cancelo și un picior drept mare al lui Neres pentru a-l lăsa uluit pe portarul lui Juventus și a face Arena să explodeze de bucurie (46). '). În acel moment, Ajax, galvanizat de egalitate, a ridicat ritmul și mai mult, iar Juve a petrecut 20-25 de minute complicate, arătându-se totuși infinit mai solide decât Real Madrid, mai ales în vremuri de furtună: dincolo de numeroasele potențiale tari au existat momente semnificative. de călcâie. Și când Allegri, conștient de înrădăcinarea excesivă (și periculoasă) a echipei sale, i-a introdus mai întâi pe Douglas Costa și apoi pe Dybala în locul lui Mandzukic plictisitor și al învinețitului Matuidi (probleme musculare), echipa a început să respire și să ridice centrul de greutate. , încurcând astfel din nou scenariul Ten Hag.

În minutul 85, fundașul brazilian, care a revenit după o pauză de mai bine de două luni, și-a inventat una dintre evadările sale și a fost aproape de a marca primul gol (stâlp senzațional), trei minute mai târziu și Cancelo, care poate fi revizuit în fază defensivă dar mereu periculoasă de la brâu în sus, a procedat la fel cu un șut încrucișat care risca să o bată joc de Onana. Încă o dată, e corect să recunoaștem, ar fi fost prea mult, dar cert este că fotbalul are reguli foarte precise și principala, ça va sans dire, presupune să bagi mingea în fundul fileului: Juve, șanse. în mână, există poate mai aproape decât Ajax.

„Când o echipă ajunge în sferturile de finală ca ei înseamnă că are calități importante – a comentat Allegri în sala de presă – Trebuia să folosim mai bine mingile câștigate, să extindem jocul mai mult, apoi în repriza secundă am primit goluri și și-au câștigat încrederea. După un moment de șoc însă, echipa s-a regrupat și a avut situații favorabile. Ronaldo? S-a dovedit a fi de altă categorie”.

„Am jucat foarte bine, am creat multe ocazii dar am marcat un singur gol – analiza lui Ten Hag – Am încercat să câștigăm în repriza secundă și am fost curajoși, suntem pozitivi pentru săptămâna viitoare. Vom avea nevoie de și mai multă agresivitate dar avem încredere în vederea semifinalelor”. Totul a fost amânat până marți, în speranța că doar spectacolul de pe teren va fi cel care se va repeta, cu siguranță nu și cel din pre-game. Cercetele dintre olandezi și poliție și arestarea a 120 de ultrași Juventus (găsiți în posesia, Salvini dixit, de „obiecte nu tocmai potrivite pentru a asista la un meci” și eliberați, cu document de eliberare, seara), de fapt, este ceva de care cu siguranță nu am simțit nevoia...