Champions, Atletico feat: Barça eliminat

Echipa lui Simeone răstoarnă scorul de 2-1 primit (în retur) pe Camp Nou cu un 2-0 semnat de Griezman – în turul următor a cucerit și Bayern Munchen, care a remizat 2-2 la Benfica

Ispravă istorică a lui Atletico Madrid, care elimină în mod surprinzător Barcelona din Liga Campionilor. În manșa secundă din sferturile de finală, echipa lui Simeone a răsturnat scorul de 2-1 primit (în retur) pe Camp Nou cu un 2-0 care l-a înnebunit de bucurie pe Vicente Calderon. Meciul a fost decis de o doudă a lui Griezman: câte un gol în fiecare repriză, primul cu o lovitură de cap, al doilea din penalty.

Calificarea lui Atletico Madrid este bine meritată, dominând în prima repriză (închisă pe 1-0) și conținând izbucnirile unei Barcelone pe cât de furioasă, pe atât de dezordonată în a doua. Blaugrana afectata si evanescenta in primele 45 de minute. Oamenii lui Luis Enrique au foarte multă posesie de minge (peste 70%), dar nu o exploatează corespunzător. În timp ce Atletico profită la maximum de ceea ce le-a rămas, valorificând bine benzile laterale cu Gabi și Fernandez.

Passage a câștigat și Bayern Munchen care a remizat cu 2-2 la Benfica (învins cu 1-0 în Germania). La Lisabona, Guardiola îl exclude în mod surprinzător pe Robert Lewandowski. Antrenorul lui Bayern nu dă puncte de referință lui Benfica, detașându-l pe Thomas Mueller ca atacant central și întărind mijlocul terenului cu intrarea lui Xabi Alonso. Totuși, Jimenez a fost cel care a deblocat meciul, făcându-i pe gazde să viseze. Se va ocupa Vidal (a marcat și în prima manșă) pentru a restabili paritatea. În repriza secundă Mueller a pus Bayern în avantaj, dar Benfica nu a cedat și a găsit 2-2 prin Talisca.