Campion, Napoli smulge un egal frumos la Istanbul

Meci frumos pentru Napoli la Besiktas, chiar dacă oamenii lui Sarri au riscat înfrângerea și s-au salvat în finală cu un Eurogoal de la Hamsik – Azzurri mereu primul în grupa lor.

Napoli s-a salvat la Istanbul, a remizat la Besiktas (după remiza 2-3 de la San Paolo) și a rămas în fruntea grupei Ligii Campionilor. Azzurri, care domină meciul mai ales în repriza secundă, se trezesc în situația paradoxală de a risca înfrângerea, când o mână a lui Maksimovici în zonă dă un penalty gazdelor, marcat de Quaresma pentru 1-0 cu mai puțin de un sfert. de o oră mai departe.

Apoi căpitanul Hamsik se ocupă de asta cu piciorul stâng mare din afara zonei pentru a evita măcar insulta, în condițiile în care Napoli ar fi meritat măcar un egal după o repriză secundă petrecută în întregime în jumătatea turcească și cu câteva ocazii ratate. Sarri rămâne așadar în cursa pentru calificarea în optimile de finală, în așteptarea următorului meci care va fi acasă cu Dinamo Kiev.