Campioni: Chelsea o copleșește pe Juve, Atalanta încă speră

În fața campioanelor Europei, Juve pierde primatul și fața, compensând o înfrângere peremptorie (4-0) - Remiza zguduitoare împotriva Young Boys (3-3) lasă în schimb ușile calificării Atalantei

O dezamăgire totală și o remiză salvatoare. Liga Campionilor a fost marți prăbușirea lui Juventus, masacrat de campionii Europei de Chelsea cu o plasă 4-0 și un punct interlocutor, dar foarte prețios de la Atalanta, care datorită remizei 3-3 de la Berna îi ține în urmă pe Young Boys și îl pune în vizor pe Villarreal, învins la rândul său de Manchester United. Pe scurt, o seară vibrantă și plină de goluri, dar păcat că fotbalul italian iese foarte mic: dacă aceasta este diferența dintre două echipe europene de top, cel puțin ca nume, precum Chelsea și Juve, poate că ar fi. fi potrivit pentru a trece în revistă visele și ambițiile.

Bianconerii zburaseră la Londra pe baza calificării deja în seif, precum și a posibilității de a se mulțumi cu o egalitate, totul pentru a juca pentru un loc întâi care, teoretic, ar putea merita avantajele în vederea turul de 4. La Stamford Bridge, însă, Lady s-a topit ca zăpada la soare sub loviturile lui Tuchel's Blues, care cu atâta merită au sărit în fruntea Grupei H cu un 0-0 aproape imposibil de răsturnat: dacă nu Zenit, în runda următoare, dacă nu-i oprești pe campionii Europei, Allegri va trebui să se mulțumească cu locul doi. Un rezultat care, pe hârtie, ar putea fi și el acolo, dar nu așa: Juventus nu poate și nu trebuie să considere normal un egal 4-XNUMX în Liga Campionilor, nici măcar dacă se confruntă cu o echipă mare precum Chelsea.

Totuși zgomotul este meritat, pentru că dacă excludem o ocazie a lui Morata blocată de Thiago Silva, bianconerii au fost anihilati, atât din punct de vedere tehnic, cât și fizic. Și să ne gândim că prima repriză, una peste alta, fusese destul de echilibrată, cu englezii în față grație unui gol (disputat pentru o atingere de mâna lui Rudiger, considerată involuntară) de Chalobah (25') si Juve incearca sa isi joace meciul, evident in stil Allegri. În a doua repriză, însă, Chelsea a scăpat și Lady nu a putut să-l oprească sau să răspundă. În două minute, oamenii lui Tuchel au marcat prima dată scorul de 2-0 cu James (56’), apoi pe a 3-a cu Hudson-Hodoi (58’) și în plină redresare s-au răsfățat chiar și în capriciul de a servi pokerul cu Werner (95’), precum și amânarea revenirii lui Lukaku pe teren, a salvat în vederea provocărilor mai probante.

„Chelsea este o echipă de nivel european, sunt campioni europeni – oftă el Allegri – Am avut un meci grozav în prima manșă, dar aici am avut o primă repriză bună, apoi am fost pedepsiți în repriza secundă. Totuși, nu sunt supărat, dar ar fi trebuit să jucăm mult mai bine în repriza a doua”.

O cursă hotărât mai luptată în schimb la Berna, unde Baieti tineri e Atalanta daca li se da o bataie, oferind (da) o seara care bat inima. Având în vedere victoria timpurie a lui Manchester United în fața lui Villarreal (0-2 semnat de Ronaldo și Sancho) și, mai ales, scorul de 1-2 până în minutul 80, s-ar putea spune că finalul 3-3 rămâi aproape de Zeiță, cu excepția faptului că elvețienii au fost chiar aproape de a o câștiga, transformând astfel tragerea finală într-o jumătate de succes pentru nerazzurri.

Da, pentru că ajungând în penultima zi doar clasamentul contează și asta îl vede pe United primul și calificat matematic pe 10, pe spaniol pe 7, pe nerazzurri pe 6 și pe Young Boys pe ultimul pe 4, ceea ce înseamnă un singur lucru: dacă Gasperini îl bate pe Villarreal în provocarea de la Bergamo zboară până în optimile de finală pentru al treilea an consecutiv, sfidând rezultatul de la Old Trafford. Fără lovitura liberă a lui Muriel din minutul 88 am fi rostit cu totul alte discursuri, motiv pentru care acest 3-3 plin de emoții și răsturnări de situație trebuie privit în sens pozitiv, fără să ne gândim la dublu avantaj înscris de Zapata (10’) si Palomino (51') si revenirea elvetiana cu Siebatcheu (39'), Sierro (80') si Hefti (84').

„Meciul a trecut prin multe episoade, câștigarea lui ar fi însemnat să avem două rezultate utile în ultimul meci, dar pe scurt, trebuie să acceptăm această remiză – a recunoscut el gasperini O pierdeam și noi, e în regulă. Acum avem șanse mari să fim încă în Europa, ne vom lupta pentru șansa de a trece pe terenul nostru, alături de fanii noștri. Am fi semnat să ajungem în aceste condiții”.

Acum Juventus și Atalanta vor închide Liga Campionilor în așteptarea ultimei zile, gata să se provoace în meciul direct din campionat de sâmbătă viitoare, de data aceasta cu fețele inversate. De altfel, Zeița va începe cu avantajul a încă 4 puncte în clasament, ceea ce îi va obliga pe albi-negri să câștige cu orice preț: cu siguranță va fi nevoie de o performanță cu totul diferită față de ieri seară, altfel Allegri va fi în probleme mari.