CAMPIONI: Bayern o dă pe Roma (7-1), astăzi Juventus-Olympiacos

LIGA CAMPIONILOR – Înfrângere de coșmar pentru Giallorossi împotriva Bayernului lui Guardiola, 1-7 – Garcia: „Am eșuat la nivel tactic și sunt primul vinovat” – Juve se confruntă în această seară cu Olympiacosul grec la Atena: iată cum Allegri spera să câștige trei puncte

Roma-Bayern Munchen 1-7. Asta ar fi suficient pentru a explica noaptea de coșmar petrecută la Olimpico, meci care a lăsat în șoc mediul galben-roșu, uluit de un Bayern Munchen de neoprit. După primul gol marcat de Robben în minutul 9, în 27 de minute au sosit încă patru: Goetze în minutul 23, Lewandowski în minutul 25, Robben din nou în minutul 30 și Muller dintr-un penalty în minutul 36. La 0-5 la pauză, cel mai mare risc a fost acela de a înrăutăți și mai mult proporțiile colapsului giallorossi. În repriza secundă, Roma (cu Totti eliminat la pauză) a găsit golul prin Gervinho, înaintea celorlalte două goluri bavareze prin Ribery și Shaquiri.

Pentru Roma este a doua înfrângere cu 7-1 în Liga Campionilor, după umilirea similară suferită pe 10 aprilie 2007 de Manchester United: „A noastră – a explicat antrenorul Garcia – nu a fost un colaps mental, ci tactic. Am renuntat si la agresivitate, ii lasam sa joace si sunt foarte tari. Am fost primul care a greșit, am avut o strategie greșită în prima repriză, pentru că trebuia să fim mai închiși și să luăm de la capăt. Singura veste pozitivă a serii – a continuat francezul – este remiza lui CSKA care ne permite să fim doi în grupă și să sperăm să trecem, dar să nu jucăm așa. Din fericire, ne-am arătat mândri în repriza secundă și fără portarul lor am fi putut înscrie mai mult. Din păcate, când joci împotriva lui Bayern, este ușor să pierzi, pentru că ei câștigă mereu. Singurul risc este să fim pălmuiți și i-am luat în seara asta. Am fost spectatori ai meciului.”

De subliniat, în ciuda rezultatului final, aplauzele Olimpico de la finalul meciului.

Juventus, proaspăt după înfrângerea de la Madrid, vrea să revină la înscrierea celor trei puncte pentru a relua cursa și a nu risca să-și compromită grupa. Nu este o performanță ușoară, mai ales să joace la Olympiacos, care pe teren propriu în prima zi a învins-o pe campioana europeană Atletico Madrid cu 3-2: „Vom găsi un mediu foarte cald care să le susțină echipa de la început până la sfârșit”, a spus Buffon în conferinta -, incercand sa ne puna in dificultate si insuflandu-ne frica. Până la urmă, însă, protagoniști sunt cei care merg pe teren și Olympiacos dincolo de suporteri și stadionul este o echipă cu indivizi excelenți și un joc de echipă bun, o echipă care merită cel mai mare respect”.

În Grecia se mai amintesc de un celebru 7-0 pentru Juventus antrenat atunci de Marcello Lippi (era pe 10 decembrie 2003, Trezeguet, Miccoli, Maresca, Di Vaio, Del Piero și Zalayeta au marcat de două ori), dar erau vremuri diferite. Acum Juventus nu mai este un cuirasat al Europei, dar își doresc foarte mult să revină la una: „Au trecut mulți ani de la acel 7-0 - a amintit Buffon -, această Juve este diferită de cea de atunci, dar este o echipă care are un potențial enorm, unele încă neexprimate. Sunt sigur că în curând vor fi văzute și în Europa. Dacă aspirăm să terminăm printre primii opt din Europa, trebuie să o demonstrăm într-un mod important”.

Și Massimiliano Allegri știe bine acest lucru, iar încă din prima zi pe banca lui Juventus și-a pus ca prim obiectiv trecerea turului Ligii Campionilor: „Au jucători de calitate – a spus antrenorul lui Juventus -, va trebui să jucăm. cu intensitate pentru a încerca să le limiteze. Va fi un meci important, dar nu decisiv. Trebuie să luăm cât mai multe puncte în aceste două meciuri.”

În ceea ce privește antrenamentul, Allegri i-a dat drept titulari siguri pe Lichsteiner, Ogbonna, Chiellini, Bonucci, Tevez, Buffon și Vidal. Toți ceilalți sunt în dubiu, cu Pirlo, Marchisio și Pogba luptându-se pentru două tricouri, iar Morata într-un tur cu compatriotul Llorente ca partener al neatinsului Tevez.Ultima victorie într-un meci în deplasare din Liga Campionilor datează din 12 februarie. 2013, când alb-negrii lui Conte au spart Glasgow învingând cu 3-0 împotriva lui Celtic. Este timpul să modificăm statisticile.