Campioni: Juve fury, eliminată în minutul 93 printr-un penalty foarte dubios

Campioana Italiei s-a apropiat de o remuntada senzațională la Bernabeu, înscriind trei goluri și punându-l pe Real Madrid pe frânghii, dar în minutul 93, când cele două echipe se pregăteau de prelungiri, arbitrul a acordat un penalty foarte dubios spaniolilor și l-a expulzat pe Buffon a terminat încă o dată visul Juvei în Liga Campionilor

De la extaz la furie. Juventus își ia rămas bun de la Liga Campionilor după ce s-a apropiat de o ispravă legendară, chiar superioară celei a Romei de marți. Suporterii giallorossi nu vor, dar răsturnarea lui Real Madrid pe Bernabeu după egalul 0-3 din prima manșă ar fi fost unică, iar bianconerii, până în minutul 93, au crezut cu adevărat că o pot face. A urmat apoi un episod destinat să trezească jucători cu slow motion din toată Europa, clasica pedeapsă „fiscală” care nu îți dă certitudini nici după zece reluări.

În unele se pare că Benatia atinge mingea și nu Lucas Vazquez, în altele că vehemența intervenției îl împiedică pe spaniol să lovească doar în fața lui Buffon, în orice caz, ceea ce contează cel mai mult este că arbitrul Oliver a indicat locul și i-a permis lui Ronaldo. pentru a marca golul de calificare. De acolo s-a dezlănțuit toată furia Juvei, exacerbată, fără îndoială, de o doză enormă de frustrare din cauza batjocoriei de a părăsi Cupa chiar în cel mai frumos moment.

„Este clar că introducerea Varului în Europa trebuie accelerată și voi încerca în toate felurile posibile – a comentat Andrea Agnelli – Ar trebui făcute câteva reflecții asupra desemnatorului (Collina, n.red.) și asupra vanității sale evidente, o astfel de figură. ar trebui schimbate mai des. Mă uit la episoadele echipelor italiene din Europa, mă gândesc la Milano, Roma, Lazio, au fost prea multe cazuri penalizatoare”.

Cuvinte dure ale președintelui Juventus, secunde după cele ale lui Buffon. Căpitanul, exclus pentru protest imediat după penalty, riscă să-și fi încheiat cariera în Liga Campionilor cu cartonaș roșu, fapt care, evident, nu i-a mers bine.

„Arbitrul nu a avut personalitate în fața unui episod dubios – a atacat – Dacă nu ești în stare să stai la aceste niveluri atunci mergi la tribune să mănânci jetoanele și atunci cu cât de curajos m-a expulzat? Nu știa că e ultimul meu joc? În loc de inimă, are un coș de gunoi”.

Pe scurt, lumea Juve a fost frământată de când Oliver a arătat spre penalty și Ronaldo, rece și necruțător ca întotdeauna, l-a trimis pe Real în semifinale pentru a opta oară la rând. Păcat că ajungem să vorbim doar despre asta pentru că mai fusese scrisă o pagină grozavă de fotbal, care a ajuns atât de aproape să devină o legendă.

O mare Juve, impulsionată poate de isprava Romei, îi atacase chiar de la început pe blancos, găsind imediat golul de ruptură cu Mandzukic (2') şi dublandu-se cu însuşi croatul la scurt timp după jumătate de oră (37'). Bernabeul începuse să tremure și apoi tăcuse complet (Juventini deoparte, evident) în minutul 60, când Matuidi, profitând de o rață de la Navas, a marcat scorul de 3-0 care a readus totul în perfectă egalitate.

Senzațional la Madrid, de fapt nu. Pentru că tocmai când prelungirile păreau inevitabile (și Allegri avea două înlocuiri disponibile), iată contactul ofensator dintre Benatia și Lucas Vazquez, penalty-ul de la CR7 și zarva finală consecutivă.

„Nu am chef să judec alegerea arbitrului, dar este clar că îmi pare foarte rău – analiza antrenorului – Băieții au avut un joc grozav, îmi pare rău că am ieșit așa, dar acum va trebui să fim buni să depășim asta episod și așteptând cu nerăbdare, astfel de lucruri te întăresc.”

Rămân niște reflecții de făcut și în următoarele zile, cu capul rece, va fi timp destul. Cert este însă că fotbalul italian mult criticat, în decurs de două zile, a eliminat Barcelona și l-a pus pe frânghii pe Real Madrid, precum și că, la îndoială, arbitrii europeni fluieră mereu împotrivă. Și că mult criticatul Var, până la urmă, nu este chiar așa de rău.